Košický i Prešovský kraj prichádzajú s novinkou, cestovné lístky si kúpite už aj cez mobilnú aplikáciu

Autobus, MHD Košice
Platba mobilom by mala byť výrazne výhodnejšia. Foto: ilustračné, www.facebook.com.

Košický samosprávny kraj (KSK) a Prešovský samosprávny kraj (PSK) prichádzajú s novinkou, ktorá zrýchli cestovanie v prímestskej autobusovej doprave a uľahčí cestujúcim nákup lístkov. Od leta budú môcť za lístok zaplatiť virtuálnou dopravnou kartou v mobile. Oproti platbe hotovosťou pôjde o výrazne výhodnejšiu platbu. Na svojom webe o tom informoval Košický samosprávny kraj.

„Ak chceme pritiahnuť ľudí do verejnej dopravy, musíme im ponúknuť moderné cestovanie. Jedným z prvých krokov je platba mobilným telefónom cez virtuálnu dopravnú kartu. Ide o jednoduchý a moderný spôsob úhrady cestovného. Po nástupe do autobusu postačí, aby mali cestujúci zapnutú funkciu NFC a priložili mobil k čítaciemu zariadeniu. Cena lístka sa automaticky odpočíta z kreditu na virtuálnej karte. Na túto kartu v mobile si cestujúci budú môcť nahrávať aj mesačníky a ďalšie predplatné lístky, ktorých platnosť sa pri nástupe do vozidla overí priložením k čítaciemu zariadeniu,“ povedal predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský.

Potrebný je smartfón

Pre používanie virtuálnej dopravnej karty je potrebný smartfón s operačným systémom Android vo verzii minimálne 5.1 a podporou technológie NFC. V budúcnosti sa počíta s rozšírením služby aj na mobilné telefóny s operačným systémom iOS. Pre využívanie virtuálnej karty v doprave nie je potrebný internetový signál.

„Prednosťou virtuálnej karty bude výrazne výhodnejšia cena oproti úhrade v hotovosti alebo bankovou kartou. Ide o modernú technológiu, ktorá umožní jednoduchšie a praktickejšie cestovanie, a to hlavne mladým ľuďom, ktorých chceme motivovať, aby využívali verejnú dopravu. Kredit na virtuálnej karte bude možné dobíjať u vodiča, aj online prostredníctvom aplikácie, ktorá ponúkne prehľad o zostatku na karte a všetkých transakciách,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Aplikáciu zoženiete cez Google Pay

Pre získanie virtuálnej dopravnej karty je potrebné mať v mobile nainštalovanú aplikáciu Google Pay a aplikáciu UBIAN, ktorá ponúka aj vyhľadávanie spojení a zastávok, informácie o aktuálnych meškaniach a umožňuje dobíjanie kreditu na dopravnej karte.

Virtuálna dopravná karta bude platiť u všetkých dopravcov zapojených do tarifného systému IDS Východ a to ARRIVA Michalovce, BUS Karpaty, eurobus, SAD Humenné, SAD Poprad a SAD Prešov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Milan MajerskýRastislav Trnka