Košický i Prešovský kraj pripravujú novinky v prímestskej doprave, pribudne zónová tarifa a virtuálne karty

MHD, Košice, autobus
Novela zákona tiež rieši zabezpečenie prevádzkovania dopravy počas mimoriadnej situácie. Foto: www.facebook.com

Košický samosprávny kraj a Prešovský samosprávny kraj pripravujú ďalšie novinky v integrovanom dopravnom systéme (IDS). Tarifa prímestskej autobusovej dopravy sa už čoskoro zmení z kilometrickej na zónovú, ktorá prinesie výrazné rozšírenie ponuky cestovných lístkov, najmä prestupných a predplatných.

Okrem toho dôjde k zavedeniu virtuálnych dopravných kariet, teda platieb priložením mobilu s NFC technológiou. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

Benefit pre pravidelných cestujúcich

„Už tretí rok pracujeme na funkčnom a modernom integrovanom dopravnom systéme, ktorý na východe Slovenska zatraktívni cestovanie verejnou dopravou po vzore svetových metropol a regiónov. Najbližším krokom, ktorý zmodernizuje prepravu cestujúcich, je preto zavedenie zónovej tarify. Táto zmena prinesie benefit najmä pravidelným cestujúcim, nakoľko pri dlhodobom využívaní verejnej dopravy si budú môcť uplatniť viaceré zvýhodnenia. V prímestskej autobusovej doprave zavedieme chýbajúce mesačníky či prestupné lístky, ktoré sú inde štandardom. Veríme, že tieto zmeny prispejú k efektívnejšiemu fungovaniu verejnej dopravy a motivujú cestujúcich, aby presadli z áut do autobusov,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

„Zónová tarifa bude zároveň základom pre budúcu integráciu železničnej dopravy a MHD v Košiciach, Prešove a ďalších mestách na východe Slovenska do spoločného tarifného systému. Konečným cieľom je, aby jeden cestovný lístok platil bez obmedzení v autobusovej, železničnej aj mestskej hromadnej doprave,“ uviedol predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský. Ako ďalej dodal, významnou novinkou bude zavedenie virtuálnych dopravných kariet.

Cestovanie bude jednoduchšie

„Cestovanie s virtuálnymi kartami bude jednoduchšie, praktickejšie a modernejšie. Za svoj lístok zaplatí cestujúci jednoduchým priložením mobilného telefónu s NFC technológiou k čítaciemu zariadeniu, rovnako si overí aj platnosť svojho mesačníka. Cieľom tejto novinky je zatraktívniť cestovanie v prímestskej doprave a v kombinácii s predplatnými lístkami aj rýchlejšie vybaviť cestujúcich,“ dodal Majerský.

Zmeny sa dotknú aj štruktúry zliav. Najvýraznejšou novinkou bude polovičná zľava pre seniorov vo veku od 63 do 70 rokov, ktorí dnes platia plné cestovné. Oproti súčasnému stavu dôjde k zjednoteniu a percentuálnemu zvýšeniu zľavy pre všetky kategórie cestujúcich, ktorí majú nárok na takzvané zľavnené cestovné, a to zo súčasných približne 40 – 45 percent na 50 percent.

Zdražie cestovné

V prípade iných foriem platieb než z dopravnej karty dôjde k určitému nárastu cestovného. Zámerom je motivovať cestujúcich k prechodu do vernostného systému dopravných kariet, na ktoré budú viazané cenovo zvýhodnené predplatné a prestupné lístky.

Zmena tarify a zavedenie virtuálnych dopravných kariet sa bude týkať zmluvných dopravcov Košického samosprávneho kraja a Prešovského samosprávneho kraja, ktorí vykonávajú služby prímestskej pravidelnej autobusovej dopravy vo verejnom záujme. Konkrétne ARRIVA Michalovce, BUS Karpaty, eurobus, SAD Humenné, SAD Poprad a SAD Prešov. Všetky informácie o novinkách v integrovanom dopravnom systéme v Košickom a Prešovskom kraji budú priebežne zverejňovať na www.idsvychod.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anna TerezkováMilan Majerský
Firmy a inštitúcie KSK Košický samosprávny kraj (VÚC)PSK Prešovský samosprávny kraj (VÚC)