Košický kraj chce ľudí motivovať k zelenšej doprave, pre obyvateľov pripraví za odmenu raňajky

Košice, autobus
Foto: archívne, SITA/Ivan Fleischer

Košický samosprávny kraj (KSK) sa rozhodol počas Európskeho týždňa mobility motivovať obyvateľov, aby si zvolili ekologickejší spôsob dopravy. Tých, ktorí pred autom uprednostnia bicykel, kolobežku, korčule či pešiu chôdzu, pozýva od 16. do 18. septembra na podujatie NABI SA – Raňajky s Košickým samosprávnym krajom. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

Séria troch podujatí NABI SA – Raňajky s Košickým samosprávnym krajom štartuje už v stredu 16. septembra v Košiciach pri Jakabovom paláci. Vo štvrtok sa raňajkový stánok presunie na Radničné námestie do Spišskej Novej Vsi a akciu kraj ukončí v piatok na Námestí osloboditeľov v Michalovciach. Kávou, čajom, jablkom či sladkou maškrtou si budú môcť nemotoristi dobiť energiu od 7:00 do 12:00.

Bezplatné cestovné karty

Kampaň Európsky týždeň mobility na národnej úrovni koordinuje Slovenská agentúra životného prostredia. Témou aktuálneho ročníka je Čistejšia doprava pre všetkých. Okrem raňajkových stánkov pripravila košická župa pre svojich obyvateľov aj ďalšie výhody.

Počas trvania Európskeho týždňa mobility od 16. do 22. septembra budú zmluvní dopravcovia Košického samosprávneho kraja, spoločnosť eurobus a ARRIVA Michalovce vydávať nové dopravné karty integrovaného dopravného systému IDS Východ bezplatne.

Zápchy sú problémom takmer všetkých miest

Dopravné karty IDS Východ môžu cestujúci využívať u všetkých dopravcov prímestskej autobusovej dopravy v rámci východného Slovenska, teda v Košickom aj v Prešovskom samosprávnom kraji. Zároveň platí aj v mestskej doprave v Košiciach, Spišskej Novej Vsi, Trebišove, Rožňave a v Michalovciach.

„Dopravné zápchy či problémy s parkovaním sú témou už takmer vo všetkých, nielen krajských mestách. Do Európskeho týždňa mobility sme sa zapojili, aby sme východniarov motivovali k úvahe, či je auto naozaj najlepšou možnou formou každodennej dopravy. Veľké zmeny sa začínajú malými krokmi, preto ak chceme obmedziť emisie a prejsť na trvalo udržateľný typ dopravy, teraz je ten čas, skúsiť to inak,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anna TerezkováRastislav Trnka
Firmy a inštitúcie KSK Košický samosprávny kraj (VÚC)Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP)