Košický kraj môže vyhodnotiť ponuky dopravcov, ÚVO zastavilo konanie o námietkach

MHD, Košice, autobus

Košický samosprávny kraj (KSK) môže ukončiť vyhodnocovanie verejného obstarávania na dopravcov, ktorí budú v najbližších najmenej siedmich rokoch zabezpečovať prímestskú autobusovú dopravu v kraji.

Vyplýva to z rozhodnutia Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO), ktoré zastavilo konanie o preskúmaní úkonov na základe námietok. Tie podala spoločnosť Z-Group bus z Českej republiky, ktorá namietala podmienky v oznámení o vyhlásení verejného obstarávania. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

Chceli sa vyhnúť scenáru z Bratislavského kraja

„Teší nás, že Úrad pre verejné obstarávanie zastavil toto konanie o námietkach. Aktuálne už nič nebráni tomu, aby sme mohli vyhodnotiť cenové ponuky, ktoré uchádzači predložili vo verejnom obstarávaní a ukončiť súťaž na dopravcov… Pri príprave súťaže bolo pre nás prioritou, aby bol na prvom mieste občan. Chceli sme sa vyhnúť krízovému scenáru, ako musel riešiť Bratislavský kraj. Termín účinnosti nových zmlúv ohrozený nie je, verejné obstarávanie bude ukončené v priebehu najbližších dní,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

O tom, akí uchádzači uspeli vo verejnom obstarávaní a akí dopravcovia budú od 1. apríla zabezpečovať prímestskú autobusovú dopravu v Košickom kraji, bude Úrad KSK informovať po definitívnom ukončení verejného obstarávania.

Námietka spoločnosti

Košický samosprávny kraj vyhlásil verejné obstarávanie na zabezpečenie služieb vo verejnom záujme v prímestskej autobusovej doprave 17. novembra 2021 v Úradnom vestníku EÚ, termín na predkladanie cenových ponúk v rámci verejného obstarávania pre Košický samosprávny kraj bol ukončený 3. januára.

Kraj následne začal proces vyhodnotenia predložených cenových ponúk, avšak 4. januára bola podaná námietka od spoločnosti, ktorá v rámci verejného obstarávania nepredložila cenovú ponuku a nezapojila sa ani do trhových konzultácií. Táto námietka mala obštrukčný charakter.

Zmluvy budú uzatvorené na sedem rokov

Košický samosprávny kraj v zmysle zákona o verejnom obstarávaní predložil podklady k verejnej súťaži vrátane vyjadrenia k námietke Úradu pre verejné obstarávanie, ktorý začal konanie o námietkach. Úradu KSK bolo rozhodnutie ÚVO doručené 18. januára, konanie o preskúmanie úkonov kontrolovaného na základe námietok bolo zastavené.

Na základe tohto rozhodnutia môže Košický samosprávny kraj ukončiť verejné obstarávanie a uzatvoriť zmluvy s uchádzačmi, ktorí splnili podmienky verejného obstarávania. Zmluvy budú uzatvorené na sedem rokov s možnosťou opcie na ďalšie tri roky.

Z verejného obstarávania vzídu dvaja úspešní uchádzači – jeden pre oblasť Košice Západ, ktorý bude zabezpečovať prímestskú autobusovú dopravu v regiónoch Spiš, Gemer a Košice. V rámci oblasti Košice Východ bude úspešní uchádzač obsluhovať regióny Zemplín, Sobranecko a Medzibodrožie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anna TerezkováRastislav Trnka
Firmy a inštitúcie KSK Košický samosprávny kraj (VÚC)ÚVO Úrad pre verejné obstarávanieZ-Group bus