Košický kraj opravil dôležitú dopravnú tepnu, ktorú využívajú aj dovolenkári cestujúci k Ružínu

Asfalt, oprava ciest
Foto: ilustračné, Getty Images

Košický samosprávny kraj (KSK) ukončil rekonštrukciu 21-kilometrového úseku cesty od Malej Lodiny po Kostoľany nad Hornádom.

V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa predsedu KSK Anna Činčárová. Oprava 21-kilometrov dlhého úseku stála 2,025 mil. eur, ktoré boli hradené z úveru z Európskej investičnej banky.

Cesta bola dlhodobo v kritickom stave

Oprava prebiehala v dvoch častiach, a to Malá Lodina – Veľká Lodina – Kysak, v druhej časti opravili úsek Kostoľany nad Hornádom – Družstevná pri Hornáde – Trebejov – Obišovce. Rekonštrukciu realizovala spoločnosť Cesty SK. Práce boli ukončené v júli tohto roka a v utorok cestu oficiálne odovzdali do užívania.

Cesta bola dlhodobo v kritickom stave. Pravidelne je preťažovaná hlavne nákladnou dopravou pri preprave stavebných materiálov z okolitých lomov.

Počas povodní v roku 2010 bola navyše značne poškodená. Rekonštrukcia komunikácie spočívala v oprave krytu vozovky, vrátane opravy cestných mostov, v úprave odvodnenia, oprave a prečistení povodňami zničených priepustov a spevnení krajníc.

Využívajú ju aj dovolenkári

Opravy ciest, ktoré boli dlhé roky zanedbávané, patria k našim prioritám. Platí to aj o tejto komunikácii, ktorá je dôležitou dopravnou tepnou spájajúcou okolité obce s Košicami a rekreačnou zónou Ružín. Aj kvôli tomu, že ju intenzívne využívajú dovolenkári hľadajúci relax pri Ružíne, som rád, že sa rekonštrukciu cesty podarilo ukončiť začiatkom leta,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Košický samosprávny kraj vlastní 1 957 kilometrov ciest a 658 mostných objektov. Viac než 600 kilometrov ciest je stále v zlom technickom stave.

Vlani sa nám podarilo opraviť približne 74 kilometrov ciest, čo bolo trikrát viac než rok predtým. V tomto tempe chceme pokračovať aj tento rok. Iba počas leta sa pustíme do prác, po ktorých ostane 61 kilometrov ciest bez výtlkov. Aby sme vedeli naše cesty opravovať rýchlejšie, chystáme aj nákup techniky za viac než 4 milióny eur,“ dodal Rastislav Trnka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Rastislav Trnka
Firmy a inštitúcie KSK Košický samosprávny kraj (VÚC)