Kúpa auta na Vianoce? Dajte si pozor, aby ste neohrozili seba a svoju rodinu!

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pri kúpe auta pod vianočný stromček, si dajte pozor na podvodníkov
Pri kúpe auta pod vianočný stromček, si dajte pozor na podvodníkov Foto: iStock

Vianoce sú okrem dobrého jedla, trhov a vysvietených stromčekov charakteristické aj štedrosťou. Toto obdobie sú mnohí ochotní minúť väčší obnos peňazí, s cieľom potešiť svojich blízkych. Medzi takéto investície nepochybne patrí aj kúpa automobilu, ktorý dokáže rodine výrazne pomôcť v každodennom živote. Je však veľmi dôležité zachovať si kritické myslenie a ostražitosť, aby sa vytúžený darček nezmenil na nočnú moru.

Pri kúpe je dôležitá obozretnosť

Mnohé rodiny, bohužiaľ, nemajú dostatočný rozpočet na kúpu nového auta. Jazdené vozidlo, tzv. „jazdenka“, je ekonomicky omnoho dostupnejšie.

Za dobrú cenu si dokážete zadovážiť overenú značku či luxusnú výbavu. Stáva sa však, že aj to, čo spočiatku vyzerá ako dobrý nápad, sa môže skončiť katastrofou a škodou niekoľko tisíc eur.

Podvodníci s jazdenými autami môžu poriadne znepríjemniť Vianoce Foto: iStock

Bohaté Vianoce môžu mať najmä podvodníci. Pokiaľ si nedáte pozor, hrozí, že kúpite mačku vo vreci. „Prípady, kedy sa nový majiteľ jazdeného vozidla dostane do problémov pre neserióznosť predávajúceho alebo svoju neznalosť, riešime každý deň,“ hovorí Jozef Knopp predseda Asociácie overovateľov vozidiel (AOV).

Dodáva, že sa úplne bežne stáva, že si podvedený človek zadováži nepoužiteľný a ďalej nepredajný vrak. Prípadne musí splácať lízing za niekoho iného.

„Bohužiaľ, stali sa už aj naozaj veľké tragédie, keď podvodný predaj stál niekoho iného v takomto aute život! Na základe skúseností sa nebojím povedať, že kúpa jazdenky bez odbornej pomoci je obrovské riziko, dalo by sa povedať ,samovražda‘,“ dodáva s vážnou tvárou odborník.

Pozor, nenaleťte!

Podvodníkom neobmäkčí srdce ani obdobie Vianoc. V tomto nekalom biznise dokážu totiž na dôverčivých ľuďoch zarobiť milióny eur. Aktuálne je na Slovensku v ponuke viac ako 100-tisíc jazdených áut. Niektoré z nich sú dovezené napríklad z Talianska, Nemecka, Belgicka či Rakúska. Očakávanú kvalitu však ani zďaleka nespĺňajú.

„Problém je, že k nám ide všetko problematické. Je to biznis, bežný model podvodníkov. Za pár drobných kúpia vrak, ktorý v týchto krajinách už nespĺňa prísne technické či emisné normy. Naoko ich opravia a u nás predávajú so sfalšovanými údajmi ako luxusné auto v skvelom stave,“ ozrejmuje odborník.

Laik bez problémov naletí

Dáta AOV ukazujú, že 60 % až 80 % jazdeniek má stočené kilometre. Takéto automobily môžu byť „stočené“ už v krajinách odkiaľ boli dovezené, rovnako však aj na Slovensku pri dovoze. Mrzuté je však to, že ak človek raz takéto auto kúpi, len tak ľahko sa ho už nezbaví. Zároveň všetky problémy ostávajú na jeho pleciach.

„Napriek tomu si podľa našich čísel až 9 z 10 ľudí kúpi auto naslepo, bez overenia. Kupujúci šetria na nesprávnom mieste a namiesto toho, aby si zaplatili pár eur za overenie vozidla, radšej kúpia ,stočenku‘. Stačilo by pritom pýtať si takéto potvrdenie od predávajúceho,“ krúti hlavou Knopp.

Ak vozidlo vopred kupujúci nepreverí, hrozí, že kúpy mačku vo vreci Foto: Getty images

Zistiť vopred, či boli kilometre stočené, overovatelia vozidiel dokážu jednoducho. Problém je dokázať vinu vinníkovi, ak si vozidlo pred kúpou neoveríte a necháte sa oklamať.

„Obvinený môže pred súdom povedať, že vozidlo bolo v servise a asi tam nechtiac niečo zmenili. Aby bol odsúdený, musia mu vinu dokázať. To však nie je možné, pokiaľ sa podvodník neprizná, čo sa zrejme nestane. Aj preto nebol doteraz za stáčanie kilometrov nikto odsúdený!“ dopĺňa odborník.

Medzi ďalšie časté podvody, ktoré môžu v konečnom dôsledku viesť až k nehodám priamo na vozovke, patrí aj falšovanie dokladov, nepriznaný lízing, skryté opravy či výmena originálnych dielov za neoriginálne.

(Ne)dôveruj, ale preveruj

Dať si overiť vozidlo z pohľadu technického stavu a taktiež jeho histórie je momentálne už pomerne jednoduché a zaberie len pár minút.

Stojí to síce zopár eur, no vo finále sa kupujúci môže vyhnúť veľkým problémom.„Nezabudnite si vypýtať VIN číslo, ideálne odfotené, pokiaľ sa nenachádza v inzeráte, a následne si ho overte priamo na mieste. Pokiaľ všetky údaje sedia a máte VIN číslo vozidla, môžete preverovať ďalej, „ radí Knopp.

Pred kúpou vozidla, by si mal kupujúci preklepnúť jeho históriu Foto: Getty images

Dodal, že najľahšie sa dá auto overiť buď podľa ŠPZ alebo VIN čísla. Tieto údaje sa musia povinne uvádzať v inzerátoch.

Takto si kupujúci veľmi rýchlo zistí, či auto nebolo kradnuté, búrané, či nie je predmetom lízingu alebo na ňom nie je iná ťarcha.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef Knopp
Firmy a inštitúcie Asociácia overovateľov vozidiel (AOV)