Leteckú dopravu využíva najmenej pasažierov za posledných viac ako 60 rokov

Koronavírus Utah cestovanie
Cestovatelia smerujú k bezpečnostnej bráne na medzinárodnom letisku v Salt Lake City utorok 7. apríla 2020 v Salt Lake City. Letecké spoločnosti trpia výrazne, pretože vlády na celom svete naliehajú na ľudí, aby zostali doma a spomalili šírenie koronavírusu. Počet cestujúcich skontrolovaných minulý štvrtok na letiskách v USA klesol o 95% od toho istého dňa minulého roka. Foto: AP Photo/Rick Bowmer

Počet Američanov využívajúcich leteckú dopravu klesol na najnižšiu úroveň za vyše 60 rokov, keďže ľudia zostávajú doma, aby sa nenakazili alebo nešírili koronavírus. Americký Úrad pre bezpečnosť dopravy (TSA) uviedol, že počet cestujúcich medziročne klesol o 95 percent, keďže v utorok prekontroloval menej ako 100-tis. ľudí.

Viac o téme: Koronavírus

Bolo to presne 97 130 kontrolovaných, ale skutočný počet cestujúcich bol nižší, keďže kontrolou prešla aj časť palubného personálu a ľudia stále pracujúci v predajniach v bezpečnostnej zóne letísk.

Podľa údajov organizácie Airlines for America priemerný denný počet cestujúcich leteckou dopravou v USA bol na úrovni 97-tis. v roku 1954. Prvého marca tohto roka to bolo takmer 2,3 milióna. USA už zažili zastavenie komerčných letov na niekoľko dní, a to po teroristických útokoch z 11. septembra 2001, pričom zotavenie prepravy lietadlami trvalo mesiace.

Predpokladá sa však, že tentoraz by mohlo byť zotavenie pomalšie. Podľa prieskumu sociologickej firmy Public Opinion Strategies totiž polovica Američanov oslovených zhruba pred desiatimi dňami uviedla, že leteckú dopravu opäť použijú po šiestich mesiacoch od zastavenia pandémie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom