Letisko Heathrow sa podľa predpokladov nedokáže v tomto roku vrátiť k zisku, očakáva sa spomalenie dopravy

Britain Heathrow
Foto: SITA/AP

Londýnske letisko Heathrow uviedlo, že v tomto roku nedokáže dosiahnuť zisk, pretože letecké spoločnosti už teraz rušia lety naplánované na jeseň. Letisko, ktoré je jedným z najrušnejších na svete, od začiatku pandémie koronavírusu pre kolaps medzinárodnej dopravy eviduje celkovú stratu už v sume viac ako štyri miliardy libier.

Napriek výraznému oživeniu prepravy v marci po tom, ako Spojené kráľovstvo rýchlo zrušilo zvyšné protipandemické reštrikcie, Heathrow prognózuje spomalenie dopravy po skončení letných mesiacov. Informuje o tom portál news.sky.com.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

„Dopyt je naďalej veľmi volatilný a očakávame, že počty pasažierov sa významne znížia po skončení leta,“ povedal hovorca letiska. „Už pozorujeme, že letecké firmy rušia svoje služby na obdobie jesene a realita vyšších nákladov na pohonné látky, nižšieho hrubého domáceho produktu, vojny na Ukrajine a pokračujúcej pandémie budú brzdou dopytu,“ dodal hovorca.

Do niektorých krajín, napríklad do Číny, sa vôbec nemôže cestovať, a 80 percent destinácií je takých, v ktorých je stále nutné testovanie a preukazovanie vakcinácie proti ochoreniu COVID-19. Heathrow teraz prognózuje, že za celý rok 2022 vybaví 52,8 milióna cestujúcich. Znamenalo by to, že počet pasažierov sa vráti na 65 percent predpandemickej úrovne.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Letisko Heathrow