Letisko Košice vlani vybavilo 542 tisíc cestujúcich, ich počet vzrástol o 9,1 percenta

Letisko Košice
Foto: ilustračné, airportkosice.sk.

Na pravidelných linkách z košického letiska a späť bolo vlani prepravených takmer 370 tisíc a na nepravidelných chartrových letoch skoro 170 tisíc pasažierov.

 Letisko Košice v roku 2018 vybavilo spolu 542 026 cestujúcich, čo je medziročne viac o 9,1 %, resp. o 45 318 osôb. Na pravidelných linkách bolo prepravených 369 973 pasažierov a na nepravidelných chartrových letoch 169 579 osôb. Druhý raz v histórii letiska presiahol počet cestujúcich pol milióna.

Ako letisko v utorok informovalo, práve letná chartrová sezóna bola historicky najúspešnejšia s medziročným nárastom cestujúcich o 39,9 %, alebo o 48 349 cestujúcich. Všetky chartrové lety, nielen v letnej sezóne, ale počas celého roka využilo 31,3 % z celkového počtu pasažierov.

Dôležitá letecká dostupnosť regiónu

„Vyzdvihnúť chcem najmä historicky výrazne najsilnejšiu dovolenkovú sezónu a fakt, že sa nám podarilo zmobilizovať celé východné Slovensko a uspieť v súťaži Vote and Fly spoločnosti Eurowings, vďaka čomu sa od októbra z Košíc lieta pravidelne do Düsseldorfu i do Mníchova,“ uviedol výkonný riaditeľ a predseda predstavenstva Letiska Košice Michael Tmej. „Pre náš región a jeho neustále napredovanie je mimoriadne dôležitá letecká dostupnosť z celého sveta, ktorú v roku 2018 zabezpečovalo až šesť sieťových leteckých dopravcov,“ dodal Tmej.

Foto: airportkosice.sk.
Chartrová sezóna trvala výrazne dlhšie

Počas letnej sezóny 2018 košické letisko vypravilo spolu 591 chartrových letov do a z devätnástich destinácií v desiatich krajinách. Prvý charter smeroval do Hurgady už 25. mája a posledný charter letel opät do Hurgady, a to až 3. novembra. Sezóna teda trvala výrazne dlhšie ako v prechádzajúcich rokoch. Najnavštevovanejšími destináciami počas chartrovej sezóny boli Antalya (Turecko) s 44 990 cestujúcimi, Burgas (Bulharsko) s 28 440 cestujúcimi a Hurgada (Egypt) s 15 508 cestujúcimi.

V roku 2018 muselo letisko čeliť aj nepriaznivým okolnostiam. Spoločnosť Wizz Air na základe zmeny vo svojej stratégii zrušila v máji svoju základňu v Košiciach (jedinú na Slovensku) a s ňou aj tri obľúbené pravidelné linky do destinácií Doncaster Sheffield, Kolín nad Rýnom a Tel Aviv. Spojenie s Nemeckom sa podarilo veľmi rýchlo obnoviť, keď Eurowings začal od konca októbra prevádzkovať spomínané linky do Düsseldorfu a Mníchova.

Ilustračné foto: eurowings.com.
Ryanair začne lietať z Košíc v apríli

Wizz Air naďalej lieta z Košíc do Londýna a na túto linku využíva najväčšie lietadlo, aké kedy lietalo do Košíc na pravidelnej linke, 230-miestny Airbus A321. V decembri České aerolínie oznámili, že rušia spojenie Praha – Bratislava – Košice. Posledný let na tejto pravidelnej linke vykonali 11. januára. Naďalej funguje priame pravidelné letecké spojenie ČSA medzi Prahou a Košicami.

Ku koncu roka 2018 bolo z Košíc v prevádzke osem celoročných pravidelných leteckých liniek do siedmich krajín. Nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair začne od 2. apríla 2019 prevádzkovať priame letecké spojenie Košice – Londýn Southend trikrát týždenne. Ryanair sa tak stane siedmou leteckou spoločnosťou na košickom letisku.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Letisko Košice