Letisko Sliač čaká v najbližších rokoch modernizácia, pribudne aj veža pre riadenie letovej prevádzky

letisko Sliač
Letisko Sliač. Foto: archívne, SITA/Dušan Hein

Letisko Sliač čaká do roku 2025 viacero modernizácií, ktoré primárne súvisia s nákupom nových lietadiel F-16.

„V horizonte do roku 2025 pôjde napríklad o metrologické zabezpečenie pre nové stíhacie lietadlá F-16, rekonštrukciu budovy č. 92, výstavbu tzv. Hush House (uzavreté zariadenie s potlačením hluku používané na testovanie leteckých systémov), modernizácia pozemného záchytného zariadenia lietadiel (model BAK 14) a zabezpečenie leteckého simulátora,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa ministerstva obrany sr (MO SR) Martina Kovaľ Kakaščíková.

Výstavba veže či rolovacích dráh

V ďalších rokoch plánujú taktiež postaviť vežu pre riadenie letovej prevádzky, výstavbu rolovacích dráh a realizáciu ďalších etáp rekonštrukcie a modernizácie leteckej základne.

Ďalšie infraštrukturálne projekty v Sliači majú byť zabezpečované prostredníctvom Agentúry NATO pre podporu a obstarávanie (NATO Support and Procurement Agency – NSPA), konkrétne vybudovanie nových a rekonštrukcia a rozšírenie existujúcich rolovacích dráh, vybudovanie stojiska lietadiel, rekonštrukcia skladu náhradných dielov alebo vybudovanie trafostanice.

Dokončili rekonštrukciu hangárov

Medzi ďalšie projekty, ktoré sú vo fáze projektovej prípravy, patrí napríklad rekonštrukcia hangáru údržby Vítkovice, vybudovanie vstupu zo Sielnice a zariadenia pre umývanie lietadiel, rekonštrukcia budovy pre parkovanie pozemných podporných prostriedkov, vybudovanie zariadenia pre skladovanie a plnenie hydrazínu, vybudovanie dočasného skladu munície, rekonštrukcia dielní opráv pre pozemné podporné prostriedky alebo aj rekonštrukcia priestorov NATINAMDS (integrovaného systému protivzdušnej a protiraketovej obrany NATO).

Na letisku Sliač nie je výstavba nových hangárov momentálne potrebná. Nedávno ukončili stavebné práce na rekonštrukcii hangárov „Husár“ č. 1-3 v celkovej hodnote 1,3 milióna eur. „Plánuje sa však aj realizácia množstva iných projektov, ktoré sú v rôznom štádiu prípravy,“ dodala Kakaščíková.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martina Kovaľ Kakaščíková
Firmy a inštitúcie Letisko SliačNATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy