Lietadlá Boeing 737 Max dostali zelenú, chybný softvér musia upraviť a piloti podstúpiť preškolenie

FAA Boeing
Francúzi sa pokúšajú zakázať vnútroštátne lety na trasách, kde existuje vlakové spojenie do 2,5 hodiny. Foto: archívne, SITA/AP

Americký Federálny úrad pre letectvo (FAA) v stredu povolil obnovenie prevádzky lietadiel Boeing 737 MAX. Stroje uzemnili vlani po tom, čo vyšetrovanie dvoch smrtiacich nehôd odhalilo konštrukčné chyby. Výnos o obnovení prevádzky podpísal šéf úradu Steve Dickson.

Rozhodnutie označil za výsledok „komplexného a metodického“ kontrolného procesu, ktorý trval 20 mesiacov. Lietadlá sa môžu vrátiť do vzduchu pod podmienkou úprav kriticky dôležitého softvéru a zaškolenia pilotov na letových trenažéroch.

Lietadlá Boeing 737 MAX sa začali používať v roku 2017. V prevádzke ich bolo takmer 400. Po leteckých nešťastiach predvlani v Indonézii a minulý rok v Etiópii, ktoré si vyžiadali spolu 346 ľudských životov, ich museli prestať používať. Vyšetrovatelia poukázali na automatizovaný systém letovej kontroly (MCAS), ktorý na základe chybných údajov zo senzorov tlačil nos lietadiel smerom nadol.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom