Lufthansa a ďalší veľkí leteckí prepravcovia pre variant omikron zrušili stovky letov

Lufthansa
Foto: ilustračné, SITA/AP.

Tri veľké letecké spoločnosti zrušili stovky letov plánované na vianočné sviatky, keďže piloti a palubný personál sa infikovali novým variantom koronavírusu Omikron.

Nepriaznivé počasie

Americkí prepravcovia Delta Airlines a United Airlines škrtli viac ako 600 letov plánovaných na piatok a v sobotu, k čomu podľa ich vyjadrení prispelo aj nepriaznivé počasie.

Viac o téme: Koronavírus

Konkurenčné spoločnosti American Airlines a Southwest Airlines naopak uviedli, že neevidujú žiadne mimoriadne udalosti a v prevádzke pokračujú podľa plánu.

Omikron sa šíri rýchlejšie ako delta

Nemecký národný prepravca Lufthansa tiež v piatok oznámil, že počas vianočného obdobia ruší desiatky transatlantických letov. Dôvodom je výrazný nárast počtu práceneschopných pilotov. Prepravca nevedel špecifikovať, či museli zostať doma z dôvodu ochorenia COVID-19 alebo ich k tomu prinútili iné zdravotné problémy.

Nový variant koronavírusu omikron, ktorý po prvý raz identifikovali koncom novembra v Juhoafrickej republike, sa šíri podstatne rýchlejšie ako jeho predchodca delta. Vo viacerých krajinách sveta vrátane Spojených štátov alebo Veľkej Británie už zodpovedá za viac ako polovicu nových infekcií. Riziko ťažkého priebehu ochorenia je podľa predbežných vyjadrení odborníkov pravdepodobne výrazne nižšie.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Firmy a inštitúcie Delta AirlinesLufthansaSouthwest AirlinesUnited Airlines