Lufthansa zruší takmer všetky lety vo Frankfurte a Mníchove, ohlásený štrajk zasiahne desiatky tisíc cestujúcich

Nemecká letecká spoločnosť Lufthansa
Foto: ilustračné, SITA/AP

Letecká spoločnosť Lufthansa bude musieť v stredu zrušiť takmer všetky lety na letiskách vo Frankfurte nad Mohanom a Mníchove. Informovala o tom v utorok s tým, že ohlásený štrajk pozemného personálu zasiahne desiatky tisíc pasažierov.

Štrajk podľa vyhlásenia Lufthansy povedie k zrušeniu 678 letov na frankfurtskom letisku, 32 z nich v utorok a zvyšok v stredu, a tiež 345 v Mníchove, vrátane 15 v utorok.

Ľuďom ponúknu prebookovanie

Rušenie letov vo Frankfurte sa dotkne 92-tisíc pasažierov a narušenie prevádzky v Mníchove zasiahne 42-tisíc ľudí.

Tých, ktorých sa to týka, plánujú v utorok kontaktovať s ponukou prebookovania na iné lety, no upozornili, že „dostupné kapacity sú veľmi obmedzené“.

Ďalšie „individuálne rušenia letov alebo meškania“ v dôsledku štrajku sa môžu podľa Lufthansy objaviť aj vo štvrtok a v piatok.

Nemecký odborový zväz vyzval pozemný personál leteckej spoločnosti Lufthansa, aby v stredu vstúpil do jednodňového štrajku v spore o platy.

Odborári chcú zvýšiť tlak

Výzva sa podľa odborového zväzu servisných pracovníkov ver.di vzťahuje na všetky pobočky Lufthansy v Nemecku.

Štrajk by sa mal uskutočniť uprostred rokovaní o mzdách pre približne 20-tisíc zamestnancov logistických, technických a nákladných dcérskych spoločností leteckej spoločnosti.

Odborový zväz ním chce zvýšiť tlak na Lufthansu pred ďalším kolom rokovaní 3. a 4. augusta.

Ver.di vyzýva na zvýšenie platov o 9,5 % v tomto roku a tvrdí, že ponuka Lufthansy zo začiatku tohto mesiaca, ktorá by zahŕňala dohodu na 18-mesačné obdobie, zďaleka nespĺňa jeho požiadavky.

Varovné štrajky sú bežnou taktikou

Takéto „varovné štrajky“, ako pripomína agentúra AP, sú v Nemecku bežnou taktikou v pracovných rokovaniach a zvyčajne trvajú niekoľko hodín až jeden alebo dva dni.

Tento štrajk pritom prichádza v čase, keď letiská v Nemecku aj inde čelia narušeniu prevádzky a dlhým radám na bezpečnostných kontrolách.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Lufthansa