Mali ste "búračku" a odniesli si to iba autá? Policajtov už po novom volať nemusíte

Nehoda, búračka, auto
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Dopravné incidenty, pri ktorých nastane len hmotná škoda v akejkoľvek výške, sa už nepovažujú za dopravnú nehodu, ale len za škodovú udalosť.

Vyplýva to z novely zákona o cestnej premávke z dielne vládnej koalície, ktoré nadobudla účinnosť v piatok 1. júla.

Policajt už nie je potrebný

Novela ruší ustanovenie, podľa ktorého je incident so škodou prevyšujúcou jedenapolnásobok väčšej škody podľa Trestného zákona (suma 3 990 eur) dopravnou nehodou.

To má umožniť účastníkom dopravnej nehody plne využiť právo si vec vybaviť náhradou škody cez poisťovňu, a to aj bez prítomnosti policajta na mieste.

Účelom novely je podľa predkladateľov odstrániť zbytočné blokovanie a obmedzovanie plynulosti cestnej premávky až do príchodu policajta na miesto udalosti.

Ak by však niektorý z účastníkov udalosti trval na príchode policajta na miesto a ten zistí, že sú splnené všetky zákonné podmienky pre škodovú udalosť, nebude potrebná rozsiahla dokumentácia udalosti ako dopravnej nehody.

Podobne to majú aj inde

Tým sa takisto podstatne zníži zbytočné blokovanie a obmedzovanie plynulosti cestnej premávky.

Obdobnú úpravu možno nájsť aj v okolitých štátoch. Napríklad v Maďarsku klasifikácia dopravnej nehody závisí od miery ublíženia na zdraví spôsobenej vinníkom nehody, bez ohľadu na stupeň materiálnej škody.

V Rakúsku sa zase povinnosť oznámiť dopravnú nehodu, pri ktorej bola spôsobená len hmotná škoda, na najbližšej policajnej stanici, nevzťahuje na osoby, ktoré si navzájom poskytli svoje mená a adresy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom