Medzi Veľkými Kapušanmi a Bánovcami nad Ondavou po rokoch opäť jazdia osobné vlaky

vlak, trať, koľaje
Foto: ilustračné, Getty Images.

Na železničnej trati Bánovce nad Ondavou – Veľké Kapušany v okrese Michalovce po viac ako šiestich rokoch opäť jazdia vlaky.

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) ako manažér infraštruktúry v rámci obnovy osobnej vlakovej dopravy na južnom Zemplíne vynaložili do úprav takmer 1,4 milióna eur.

Informovali o tom v stredu ŽSR s tým, že od februára tohto roka na trati opravili sedem nástupíšť, tri priecestia, tiež elektrické zariadenia a výhybky, vymenili návestné znaky, či tabule a ďalšie prvky infraštruktúry. Revitalizovali aj niektoré zastávky a stanice, vrátane stanice Veľké Kapušany.

Takmer storočná trať

„Osobne sa teším, že tu opäť začínajú premávať osobné vlaky. Tento región a jeho obyvatelia si zaslúžia podporu“, povedal generálny riaditeľ ŽSR Juraj Tkáč v súvislosti s obnovou osobnej vlakovej dopravy na trati Bánovce nad Ondavou – Veľké Kapušany.

Prevádzka verejnej osobnej dopravy na tejto trati, ktorá bola postavená takmer pred sto rokmi v roku 1921, bola prerušená koncom roka 2012. Uvedená trať je podľa železníc zároveň jednou z tých, kde pribudli tabule označujúce stanice alebo zastávky v jazyku národnostných menšín.

„V rámci plánu ŽSR do konca roka bude dvojjazyčne označených viac ako 70 dopravných bodov,“ uviedol hovorca ŽSR Michal Lukáč.

Na trati Bánovce nad Ondavou – Veľké Kapušany jazdia v pracovných dňoch štyri páry vlakov Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s. (ZSSK) v rannej a poobedňajšej dopravnej špičke. Ide osobnú prepravu vo verejnom záujme na objednávku Ministerstva dopravy a výstavby SR.

Cestu si vyskúšal aj Érsek

Cesta vlakom na trati dlhej 26 kilometrov trvá podľa cestovného poriadku trištvrte hodinu. Cestu vlakom na tejto trati si v stredu v rámci výjazdového rokovania vlády v Michalovciach vyskúšal aj minister dopravy a výstavby Árpád Érsek (Most-Híd).

Nové spoje majú zjednodušiť dochádzanie najmä študentom do škôl a pracujúcim do zamestnania. Zároveň budú nadväzovať na ďalšie regionálne vlaky, čo cestujúcim umožní rýchly a pohodlný presun do a z Košíc, a tiež Humenného.

Medzi východzou a cieľovou stanicou je sedem zastávok Hatalov, Dúbravka, Budkovce, Drahňov, Vojany, Krišovská Liesková a Veľké Kapušany zastávka. Vlaky premávajú so samoobslužným výpravným systémom, cestujúci nastupujú do vlaku s cestovným lístkom a v prípade papierového cestovného dokladu si ho označia v označovači.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj Tkáč
Firmy a inštitúcie ŽSR Železnice Slovenskej republiky