Mesto pokročilo v príprave projektu električkovej trate, ktorá má viesť popri SND

Električka pred SND
Nová električková trať by mala viesť popri novom SND. Foto: SITA/Peter Bauer

Bratislava pokročila v príprave projektu električkovej trate, ktorá by mala viesť popri budove Slovenského národného divadla (SND). Informovala o tom hovorkyňa magistrátu Katarína Rajčanová.

Akustickí odborníci

„Hlavné mesto v rámci príprav projektu električkovej trate v Novom centre uskutočňuje výber dodávateľa, ktorý na základe realizovaných simulácií prechodu električky okolo divadla a v spolupráci so SND uskutoční meranie hluku a vibrácií priestorov novej budovy SND,“ uviedla.

Tento výber mesto uskutočňuje na základe odporúčaní medzinárodnej nezávislej skupiny zloženej z odborníkov na akustiku, dopravné inžinierstvo a architektúru, ktorá vyhodnocovala, či je technicky možné realizovať v blízkosti SND električkovú trať bez negatívnych dopadov na divadlo.

„Zároveň je vyhlásenie súťaže plnením záväzku voči SND, Ministerstvu kultúry SR a verejnosti, že mesto uskutoční čo najpresnejšie hodnotenie vplyvu trasy električky v blízkosti divadla,“ poznamenala hovorkyňa.

Meranie hluku

Začiatkom roka 2021 členovia nezávislej odbornej skupiny spoločným prehlásením potvrdili, že je možné pred divadlom stavať a prevádzkovať električkovú trať bez výrazného vplyvu na divadlo v prípade, že budú prijaté primerané opatrenia. Prehlásenie obsahuje aj podrobný popis odborných krokov, ktoré bude nutné vykonať, aby sa tieto opatrenia zabezpečili.

Jedným z nich je uskutočnenie merania hlučnosti a vibračných pomerov vo vybraných priestoroch novej budovy SND. „Na realizáciu takéhoto merania sme dnes vyhlásili uzavretú súťaž, v rámci ktorej oslovujeme vysokošpecializovaných medzinárodných uchádzačov s požadovanými schopnosťami a skúsenosťami na vykonanie kvalifikovaného merania,“ dodala Rajčanová.

Na základe výsledkov týchto meraní a ďalších odborných krokov stanovených komisiou, bude následne realizovaná technická štúdia, ktorá stanoví konkrétne technické riešenie stavby električkovej trate v blízkosti divadla SND.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Katarína Rajčanová
    Firmy a inštitúcie SND Slovenské národné divadlo