Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Foto: SITA/Jozef Jakubčo.
20. 06. 2017 14:43 Ostatné od NasaDoprava.skSITA

Na mestské autobusy v Bratislave, v Žiline a v Košiciach je určených vyše 21 miliónov eur

Cieľom novej eurofondovej výzvy na modernizáciu vozidlového parku autobusov mestskej hromadnej dopravy v Bratislave, v Žiline a v Košiciach je zvyšovanie atraktivity a konkurencieschopnosti verejnej osobnej dopravy. 

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR vyhlásilo eurofondovú výzvu na modernizáciu vozidlového parku autobusov mestskej hromadnej dopravy. Prostriedky v objeme 21,2 mil. eur sú vyčlenené pre Bratislavu, Žilinu a Košice v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu 2014 – 2020 (IROP), pre ktorý je agrárny rezort riadiacim orgánom.

Ako ministerstvo v utorok informovalo, cieľom novej výzvy je zvyšovanie atraktivity a konkurencieschopnosti verejnej osobnej dopravy.

Lepšia verejná doprava má skvalitniť životné prostredie

Peniaze zo zdrojov Európskej únie sú určené na nákup nízkopodlažných ekologických autobusov MHD v uvedených troch mestách a budovanie zodpovedajúcej zásobovacej infraštruktúry, vrátane elektrobusov a súvisiacich nabíjacích staníc. Maximálna ani minimálna výška pomoci nie sú stanovené.

„Je nesporné, že nárast automobilovej dopravy má negatívny vplyv na životné prostredie. Výsledkom sú znečistenie ovzdušia, hluk, prach a dopravné zápchy. Obzvlášť to platí o veľkých mestách,“ povedala ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná. „Naším cieľom je zlepšiť kvalitu životného prostredia formou atraktívnejšej a ekologickejšej verejnej dopravy,“ uviedla.

Prioritou sú ekologicky priaznivé dopravné systémy

Generálny riaditeľ sekcie programov regionálneho rozvoja na ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Marek Mitošinka informoval, že uvedená výzva v rámci IROP-u je súčasťou prioritnej osi Bezpečná a ekologická doprava v regiónoch.

„Investičnou prioritou je vývoj a zlepšovanie ekologicky priaznivých dopravných systémov, vrátane nízkohlukových a nízkouhlíkových. To všetko v záujme podpory udržateľnej regionálnej a miestnej mobility,“ dodal.

Doteraz vyhlásili dvanásť výziev zhruba za 680 miliónov eur

Na IROP je vyčlenených 2,038 mld. eur, z toho zo zdrojov EÚ 1,754 mld. eur a zo štátneho rozpočtu 283,1 mil. eur. Rozvoj vidieka podľa Matečnej je popri poľnohospodárstve najväčšia priorita jej rezortu.

Od októbra minulého roka ministerstvo vyhlásilo dvanásť výziev na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok približne za 680 mil. eur. Ide o peniaze na cesty, cyklodopravu, zatraktívnenie verejnej dopravy či budovanie zelenej infraštruktúry v mestách.

„Veľkú pozornosť venujeme aj sociálnej oblasti. Vyhlásili sme výzvy, ktoré sa týkajú prakticky všetkých vekových kategórií od škôlkárov, cez základné a stredné školy až po seniorov,“ uzavrel Mitošinka.

K téme

Bratislavčanov opäť čakajú výluky mestskej hromadnej dopravy, odklonia ich na mimoriadne trasy Foto: Ak parkujete v Bratislave načierno, nové policajné vozidlo vás odhalí

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z dopravy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Foto: Ministerka Matečná prišla do parlamentu na bicykli, propagovala ekologickú dopravu Voľby by vyhral Smer-SD pred progresívcami, SNS a Matovičovo OĽaNO majú rovnakú podporu Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Europoslanci budú hlasovať o zložení Európskej komisie, vypočujú aj Šefčoviča Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne!

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X