MHD v Prešove bude mať nové ekologické autobusy, spočítajú si sami cestujúcich

SOR, autobus
Šesť dieselových autobusov dodá česká spoločnosť OR Libchavy spol. s.r.o., ktorá sa stala víťazom verejnej súťažeOR Libchavy spol. s.r.o., ktorá sa stala víťazom verejnej súťaže. Foto: Ilustračné, www.facebook.com

Dopravný podnik mesta Prešov (DPMP) pokračuje v modernizácii vozového parku. Vedenie mestskej spoločnosti už podpísalo zmluvu na dodávku prvých šiestich nových nízkopodlažných, ekologických autobusov s dieselovým pohonom. Štyri autobusy budú kĺbové 18-metrové a dva krátke 12-metrové. Ich celková cena je viac ako 1,5 milióna eur bez DPH (1,8 milióna eur s DPH).

Súťaž prešla kontrolou

Ako informoval hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek, vedenie DPMP podpísalo zmluvy na dodanie prvej časti vozidiel s českou spoločnosťou SOR Libchavy spol. s.r.o., ktorá sa stala víťazom verejnej súťaže na dodávku celkovo 15 dieselových autobusov. Súťaž už prešla kontrolou v Úrade pre verejné obstarávanie.

Zmluvná cena štyroch 18-metrových autobusov je 1,11 milióna eur bez DPH (1,33 milióna eur s DPH) a celková cena dvoch 12-metrových autobusov je 390-tisíc eur bez DPH (468-tisíc eur s DPH).

Autobusy získa vďaka dotácii

„Mestská spoločnosť získa tieto autobusy vďaka dotácii z Integrovaného regionálneho operačného programu, ktorá bude v objeme 95 percent z ich celkovej ceny. Zostávajúcich päť percent zafinancuje DPMP,“ uviedol Tomek.

Všetky vozidlá budú plne nízkopodlažné, samozrejmosťou je klimatizácia priestoru pre cestujúcich a zároveň uzamykateľné bočné okná. Chýbať nebude informačný systém vrátane LCD monitorov v interiéri a USB nabíjačky na madlách pre nabíjanie telefónov.

Šetriť budú životné prostredie

Autobusy budú tiež vybavené označovačmi na cestovné lístky, ktoré už budú predpripravené na platbu kartou priamo vo vozidle. Autobusy budú zabezpečené kamerovým systémom v interiéri a exteriéri vozidla, ktorý pomôže pri riešení prípadných nepríjemných situácií.

„Nízkoemisný motor triedy Euro 6D bude šetriť životné prostredie v Prešove a okolí. Prvé vozidlá budú tiež vybavené systémom automatického počítania cestujúcich (APC), ktorý už máme aj v niektorých prešovských trolejbusoch a vďaka nemu dokážeme vypracovať presné štatistiky o obsadenosti liniek a spojov,“ dodal Tomek.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimír Tomek
Firmy a inštitúcie Dopravný podnik mesta PrešovÚVO Úrad pre verejné obstarávanie