MHD v Prešove má od pondelka nové pravidlá, respirátor bude len odporúčaný

MHD v Prešove.
MHD v Prešove. Reprofoto: www.facebook.com

Pre okres Prešov platí od pondelka 31. mája oranžová farba COVID automatu. S tým súvisia aj zmeny niektorých opatrení, prijaté Dopravným podnikom mesta Prešov (DPMP), ktoré budú platiť počas jazdy vo vozidlách mestskej hromadnej dopravy (MHD).

Ako informoval hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek, prvou zásadnou zmenou je, že povinnosť mať nasadený respirátor vo vozidlách sa mení na odporúčanie.

Opäť budú funkčné tlačidlá

„V praxi to znamená, že všetci cestujúci budú od pondelka povinní mať prekryté dýchacie cesty minimálne ochranným rúškom počas celej cesty v autobuse alebo trolejbuse,“ uviedol Tomek.

Druhou zmenou je obnovenie používania dopytových tlačidiel na otváranie dverí. Pred nástupom alebo výstupom z vozidla tak cestujúci budú opäť musieť stlačiť dopytové tlačidlo, ktoré sa nachádza na dverách alebo na madle.

Chladenie počas leta

„V letnom období sa tým predíde zbytočnému otváraniu všetkých dverí v autobusoch alebo trolejbusoch na každej zo zastávok, nakoľko máme klimatizovaných 44 % vozidiel a očakávame dodanie ďalších. Po obnovení používania dopytových tlačidiel sa podarí zvýšiť účinnosť chladenia interiéru, vďaka čomu bude cesta v MHD pre všetkých príjemnejšia,“ dodal Tomek.

Medzi ďalšie zmeny patrí nutnosť používať tlačidlo „stop“ pre vystúpenie na zastávke na znamenie, prípadne pre vystúpenie s kočíkom alebo invalidným vozíkom.

Vodič vám lístky nepredá

Zrušený je doplnkový predaj cestovných lístkov u vodiča. Cestovný lístok je možné zakúpiť v automate, formou sms alebo v predajni. Nástup a výstup cez predné dvere je zakázaný s výnimkou zrakovo postihnutých cestujúcich.

Priestor pri kabíne vodiča je vymedzený páskou. Všetky vozidlá MHD sú aj naďalej každý deň dezinfikované špeciálnym roztokom, ktorý DPMP aplikuje vysokotlakovým rozprašovačom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimír Tomek
Firmy a inštitúcie Dopravný podnik mesta Prešov