Migranti z Ukrajiny budú v Prešovskom kraji cestovať autobusmi zdarma

Autobus, SAD Prešov Nepravidelní autobusoví dopravcovia môžu žiadať o ďalšiu dotáciu.

V súvislosti s mimoriadnou situáciou na slovensko-ukrajinskej štátnej hranici, vyvolanej vojenským konfliktom na Ukrajine, zabezpečí Prešovský samosprávny kraj (PSK) od soboty 26. februára až do odvolania bezplatnú prepravu ukrajinských občanov smerujúcich na územie Slovenska.

V prípade potreby posilnia spoje

Ako informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová, bezplatná preprava sa týka všetkých spojov zmluvných dopravcov SAD Humenné, SAD Prešov, BUS Karpaty a SAD Poprad, pričom jedinou podmienkou je preukázanie sa ukrajinským štátnym občianstvom.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Župa bude podľa hovorkyne na dennej báze monitorovať počty cestujúcich v autobusových spojoch na trasách z hraničných prechodov smerom do vnútrozemia Slovenska, aby tak v prípade potreby okamžite zabezpečil adekvátne posilnenie spojov.

Jeleňová nevylúčila, že z dôvodu posilnenia spojení pre potreby vojnových utečencov dôjde k obmedzeniu niektorých pravidelných spojov pre cestujúcu verejnosť v Prešovskom kraji.

Mimoriadna situácia si vyžaduje mimoriadne opatrenia

Ochrana ľudských životov je pre nás prvoradou prioritou. Týmto gestom solidarity sa pridávame k výzve ministra dopravy týkajúcej sa okamžitého zabezpečenia bezplatnej prepravy vojnových migrantov. Mimoriadna situácia si vyžaduje mimoriadne opatrenia, preto verím, že to s pochopením prijmú aj naši pravidelní cestujúci, ktorých sa krízové opatrenia v prímestskej autobusovej doprave môžu negatívne dotknúť,“ vyjadril sa predseda PSK Milan Majerský.

V rámci krízových opatrení vo verejnej doprave bude zabezpečená úzka koordinácia medzi Prešovským a Košickým samosprávnym krajom, vrátane komunikácie so Železničnou spoločnosťou Slovensko.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daša JeleňováMilan Majerský
Firmy a inštitúcie PSK Prešovský samosprávny kraj (VÚC)