Milióny Britov pocítili zhoršené cestovanie pre štrajk, v krajine zrušili približne štyri pätiny osobnej železničnej prepravy

štrajk, Británia
Foto: SITA/AP

Milióny ľudí vo Veľkej Británii vo štvrtok postihlo narušenie železničnej dopravy, keďže zamestnanci železničných firiem už druhý deň v tomto týždni štrajkujú.

Pre 24-hodinový štrajk 40-tisíc pracovníkov zrušili v celej krajine približne štyri pätiny osobnej železničnej prepravy. Tretí jednodňový štrajk je naplánovaný na sobotu. Ide o najväčšie štrajky železničiarov v Británii za 30 rokov.

Spory o platy či pracovné podmienky

Dôvodom štrajkov sú spory o platy, pracovné podmienky a istotu zamestnania. Britské železničné spoločnosti totiž majú v úmysle zredukovať náklady a počet pracovníkov po dvoch rokoch vládnej núdzovej finančnej pomoci, ktorá ich udržiavala nad hladinou.

Štrajk organizovaný Železničným, námorným a dopravným zväzom sa týka 13 súkromných železničných firiem a štátnej spoločnosti National Rail. Rozhovory medzi zástupcami odborárov a zamestnávateľov v stredu skončili v slepej uličke.

Zvýšenie platu o tri percentá

Odborári tvrdia, že vláda zamestnávateľom bráni, aby vylepšili ponuku na zvýšenie platov. Zatiaľ sú zamestnávatelia ochotní zárobky zvýšiť o tri percentá.

V máji však bola v Británii medziročná inflácia na úrovni 9,1 percenta. Vláda popiera, že je zapojená do vyjednávaní, ale zároveň varovala, že veľký rast platov by vyvolal posilnenie inflácie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie National Rail