Mimovládky vyzývajú členov parlamentu na neschválenie kontroverznej novely zákona o výstavbe diaľnic

Obchvat, diaľnica
V príprave výstavby diaľnice D3 na Kysuciach došlo k ďalšiemu zdržaniu. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Mimovládne organizácie VIA IURIS, Transparency International Slovakia (TIS) a Klimatická koalícia vyzývajú členov parlamentu, aby kontroverznú novelu zákona o výstavbe diaľnic na najbližšom rokovaní nepodporili.

Zároveň sa obracajú na prezidentku SR Zuzanu Čaputová, aby zákon nepodpísala v prípade, že ho parlament schváli. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa VIA IURIS Ivana Kohútková.

Pomalá výstavba diaľnic má inú príčinu

Hovorkyňa uviedla, že mimovládky v pondelok 25. októbra zaslali prezidentke právne stanovisko k novele zákona o výstavbe diaľnic. O novele zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a rýchlostných ciest, ktorú vláda schválila 14. októbra, má parlament rokovať v týchto dňoch.

Problémy spojené s realizáciou diaľnic na Slovensku podľa mimovládok nevyplývajú z neoptimálnej alebo nedostatočnej legislatívy.

Zásahy do vlastníckych práv

„Už dnešná právna úprava výstavby diaľnic je v porovnaní s ostatnými stavebnými konaniami procesom sui generis, ktorý poskytuje staviteľovi osobitný komfort a zjednodušuje proces povoľovania na úkor vlastníkov pozemkov, verejnosti a verejných záujmov,“ uviedla právnička spolupracujúca s VIA IURIS Ivana Figuli v právnom stanovisku.

Podľa nej novela navrhuje veľmi závažné zásahy do vlastníckych práv a práv verejnosti pri ochrane životného prostredia a môže mať dopad najmä na práva garantované v ústave. Doplnila, že rovnako neopodstatnený a neodôvodnený je aj proces prijímania novely bez medzirezortného pripomienkového konania a v skrátenom legislatívnom konaní.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivana KohutkováZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie TIS Transparency International SlovenskoVia Iuris