Minister Andrej Doležal otestoval autonómne vozidlo vyvinuté na Slovensku

Dolezal.jpg
Minister dopravy Andrej Doležal (vľavo) počas testu autonómneho vozidla vyvinutého na Slovensku. Foto: www.facebook.com

Minister dopravy Andrej Doležal otestoval autonómne vozidlo, ktoré na Slovensku vyvinula Slovenská technická univerzita v spolupráci s technologickými firmami. Ako informoval rezort dopravy, ide o významný pokrok v budovaní smart mobility.

Slovensko je svetovou veľmocou v automobilovom priemysle, automobilky však u nás autá montujú. Vývoj prebieha inde. Naším cieľom je posunúť Slovensko o úroveň vyššie, tak, aby sa z montážnej dielne stala technologická liaheň so špičkovým výskumom a vývojom. Toto autonómne vozidlo je dôkazom, že na to máme všetky predpoklady,“ uviedol pri tejto príležitosti Doležal.

Inteligentná mobilita je základným strategickým cieľom konkurencieschopnosti Európskej únie so svetovou konkurenciou. Na Ministerstve dopravy a výstavby SR preto od minulého roka pracuje tím odborníkov, ktorý má za úlohu pripraviť legislatívne zázemie pre technologický pokrok v rámci spoločného projektu s Úradom podpredsedníčky vlády pre informatizáciu a inovácie s dotáciou 6,9 mil. eur z eurofondov. Smart mobilita zahŕňa okrem vozidiel, ktoré sa samé riadia, aj ďalšie prvky, napríklad systémy zabudované do cestných komunikácií, inteligentné snímače poveternostných podmienok, systémy na komunikáciu medzi vozidlami v premávke navzájom.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Doležal
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaMDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRSTU Slovenská technická univerzita