Minister Doležal oznámil, kedy by vodiči mohli začať používať rýchlostnú cestu R7

Andrej Doležal
Minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal. Foto: SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 3. júna, 13:19

Vodiči by sa už čoskoro mohli dočkať rýchlostnej cesty R7. „Ak všetko dobre pôjde, tak by mohli vodiči cestu R7 začať používať na konci júna,“ povedal na stredajšej tlačovej besede minister dopravy Andrej Doležal.

Motoristi a obyvatelia v okolí Bratislavy, Šamorína a Dunajskej Stredy sa tak môžu tešiť na otvorenie troch úsekov rýchlostnej cesty R7 medzi Ketelcom, Dunajskou Lužnou, Šamorínom a Holicami a časti diaľnice D4 Ketelec – Rovinka v dĺžke zhruba tridsať kilometrov. Pôvodne mali byť tieto úseky v rámci PPP projektu D4R7 v celkovej dĺžke 59 kilometrov hotové v apríli tohto roka.

Stavba musí byť hotová a riadne skolaudovaná

Úseky R7 neboli podľa ministra dopravy odovzdané skôr, lebo neboli hotové a pripravené na užívanie. „Máme akceptovať to, že stavba je hotová vtedy, keď to povie stavebník?“ spýtal sa Doležal. O predčasnom odovzdaní cesty do užívania rozhodne Špeciálny stavebný úrad na ministerstve dopravy a výstavby.

„To predsa nemôžu rozhodnúť obyvatelia, stavebník, novinári, odborná a laická verejnosť. Tento týždeň boli vydané rozhodnutia o predčasnom využívaní stavby, preto je termín začiatok leta,“ upozornil minister s tým, že v tejto súvislosti sa nechce nechať ovplyvniť tlakom koncesionára projektu.

„Je legitímny záujem koncesionára ten úsek čo najskôr otvoriť, lebo po otvorení bude mať teoreticky nárok na platbu za užívanie stavby. Motivácia je úplne jasná, ale týmto tlakom nemôžeme podľahnúť,“ dodal Doležal. Koncesná zmluva podľa neho jasne uvádza, že stavba musí byť najskôr hotová a riadne skolaudovaná.

Námietky ku kvalite sa museli vyriešiť

Generálny riaditeľ sekcie cestnej dopravy a pozemných komunikácií na ministerstve dopravy a výstavby Peter Varga informoval, že Špeciálny stavebný úrad doteraz nevydal povolenie na predčasné užívanie úsekov R7, lebo boli námietky ku kvalite stavby a tie sa museli vyriešiť.

„To sa udialo minulý a tento týždeň. Stavba, ktorá bude odovzdaná do užívania, je rozdelená na štyri úseky. Postupne vydávame jednotlivé rozhodnutia s tým, že keď budú doručené všetkým účastníkom konania, v priebehu najbližších dvoch až troch týždňov, tak sa stanú vykonateľné,“ priblížil Varga.

Časť R7 bude podľa sekčného riaditeľa možné sprevádzkovať najskôr 25. či 26. júna. Konania o predčasnom užívaní stavby sú na konci, vydané sú dve rozhodnutia pre úseky R7 medzi Dunajskou Lužnou a Šamorínom, resp. Šamorínom a Holicami.

Ďalšie dve rozhodnutia pre úsek R7 medzi Dunajskou Lužnou a križovatkou Ketelec a pre časť D4 medzi Ketelcom a Rovinkou majú vydať v týchto dňoch.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Doležal
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SR