Minister dopravy Andrej Doležal odvolal riaditeľa Letových prevádzkových služieb Blažeja Zaujeca

Riadiaca veža Letiska M. R. Štefánika - Airport Bratislava
Riadiaca veža Letiska M. R. Štefánika - Airport Bratislava. Foto: ilustračné, SITA/Diana Černáková

Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (Sme rodina) odvolal riaditeľa štátneho podniku Letové prevádzkové služby Slovenskej republiky (LPS) Blažeja Zaujeca. Podnik dočasne povedie doterajší vedúci odboru letových postupov Rastislav Primus.

„Do troch mesiacov bude v súvislosti s obsadením funkcie vyhlásené riadne výberové konanie,“ informoval v pondelok agentúru SITA poradca ministerstva dopravy pre komunikáciu Ivan Rudolf bez ďalších podrobností.

Ozdravenie vzťahov v spoločnosti

Zaujec bol na čele LPS od februára 2017. „Dôvodom vymenovania nového vedenia LPS je snaha ozdraviť vzťahy vo vnútri spoločnosti a zdynamizovať chod štátneho podniku,“ odpovedal na otázku Rudolf.

Ministerstvo dopravy predtým informovalo agentúru SITA, že minister dopravy v blízkej budúcnosti nevylučuje ďalšie zmeny vo vedení podriadených organizácií rezortu.

„Minister dopravy sa pri výbere svojich spolupracovníkov vždy bude rozhodovať iba a len na základe odbornosti,“ uviedol rezort dopravy.

Všetky kľúčové rozhodnutia a riešenia podľa ministerstva budú výlučne výsledkom odbornej diskusie, na prospech Slovenskej republiky a jej občanov, a nie na základe želania politikov alebo lobistov.

Asistentka s vysokým platom

Portál plus7dni.pluska.sk minulý týždeň informoval, že Zaujecova asistenka v LPS má mesačný plat spolu 3 900 eur, vrátane prémií. Podľa časopisu majú navyše spolu mimoriadne blízky vzťah.

„O čom svedčia zábery z ich spoločných chvíľ počas obeda na Zlatých pieskoch. Do reštaurácie na brehu jazera sa priviezli služobným Volkswagenom Touareg a vzájomnou náklonnosťou nešetrili,“ uviedol portál.

Hovorkyňa podniku Michaela Legelová k tomu uviedla, že mzdové podmienky sú dohodnuté v súlade so Zákonníkom práce a s kolektívnou zmluvou.

„Na základe čoho Letové prevádzkové služby, respektíve Zaujec osobne, Márii Ferkovej prihrali taký vysoký plat, sme sa nedozvedeli. Jeho výšku vedenie stanovilo mimo štandardných tabuliek,“ poznamenal portál s tým, že podnik sa odvoláva na ochranu osobných údajov.

Začínal ako referent v Bonul-e

Bývalý pilot vojenského vrtuľníka Zaujec, priblížil portál plus7dni.pluska.sk, najskôr pôsobil ako referent v „esbéeske“ Bonul.

„Tá za vlád Smeru zarobila na štáte desiatky miliónov eur. Papierovo ju síce vlastní Miroslav Bödör, no v Kočnerovej Threeme sa k jej riadeniu priznal jeho syn Norbert. Ako je známe, práve Norbert Bödör má mimoriadne blízko k Robertovi Ficovi a je jedným z oligarchov v pozadí Smeru,“ dodal portál.

Štátna firma LPS sa podľa neho stala dojičkou pre ďalších ľudí z okolia Nitry či z kruhov exministra Ľubomíra Jahnátka, rodinného známeho Bödörovcov.

„Z niekdajšieho Jahnátkovho rezortu sem takto presunuli napríklad šéfa IT a zo šéfky osobného úradu spravili vedúcu odboru všeobecnej správy,“ dodal portál.

Imanie v desiatkach miliónov

Štátny podnik Letové prevádzkové služby SR bol založený 1. januára 2000, je nástupcom bývalej príspevkovej organizácie Riadenie letovej prevádzky SR.

Vykonáva najmä letecké prevádzkové služby vo vzdušnom priestore SR, letové informačné služby, letecké telekomunikačné služby a služby technického zabezpečenia.

Základné imanie podniku je 54,82 milióna eur, zakladateľom podniku je Ministerstvo dopravy a výstavby SR.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DoležalBlažej ZaujecIvan RudolfĽubomír JahnátekMichaela LegelováRastislav Primus
Firmy a inštitúcie LPS Letové prevádzkové služby Slovenskej republikyMDV Ministerstvo dopravy a výstavby SR