Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Vlak RegioJetu v Bratislave. Foto: SITA/Jana Birošová.
29. 01. 2019 11:14 Železničná doprava od NasaDoprava.skSITA

Minister dopravy požiadal RegioJet, aby na trati Bratislava – Komárno ráno nasadil poschodové vozne

Ministerstvo dopravy a výstavby SR informovalo, že je pripravené byť nápomocné a urýchliť proces schválenia licencie týchto vlakov, aby mohli začať jazdiť o niekoľko týždňov.

Minister dopravy Arpád Érsek požiadal spoločnosť RegioJet, aby na frekventovanej železničnej trati Bratislava – Komárno v rannej špičke zabezpečila poschodové vozne. Poschodové vlaky by mali začať jazdiť na trati v najbližších týždňoch.

Ministerstvo dopravy a výstavby SR v utorok informovalo, že je pripravené byť nápomocné a urýchliť proces schválenia licencie týchto vlakov. Nedostatočná kapacita vlakov na uvedenej trati komplikuje cestujúcim každodenné dochádzanie do hlavného mesta.

Minister dopravy a výstavby preto nedávno požiadal RegioJet, aby na trať v rannej špičke nasadil poschodové vozne. To zabezpečí, že sa kapacita na sedenie zvýši o desiatky nových miest.

Zvýšenie kapacity vlakov

„Situáciu na tejto trati intenzívne riešime aj vzhľadom na zhoršujúcu sa dopravnú situáciu v Bratislave, ktorej musíme čeliť. Vyzval som súkromného dopravcu, aby na trati zabezpečil poschodové vozne. Iba tak vieme zásadným spôsobom zvýšiť kapacitu a môžeme odviezť viac cestujúcich ako doteraz,“ povedal Érsek. „Sme pripravení urýchliť proces nevyhnutného schválenia týchto vozňov na Dopravnom úrade, aby mohli jazdiť čo najskôr,“ dodal minister.

Minister dopravy a výstavby SR Arpád Érsek. Foto: SITA/Diana Černáková.

Očakávania ministerstva od dopravcu

Na trhu sú dostupné poschodové vozne nemeckej výroby s kapacitou 120 miest na sedenie, čo je o 32 viac ako v inom bežnom vozni. Len pri trojvozňovej súprave by sa tak zvýšil počet sedadiel o 96 miest.

„Ministerstvo dopravy zároveň očakáva od spoločnosti RegioJet, ktorá dopravu na trati Bratislava – Komárno prevádzkuje, aj podrobnosti k radeniu týchto vlakov v rannej špičke a v neposlednom rade cenovú ponuku. Za posledných päť rokov sa počet cestujúcich na trati Bratislava – Komárno takmer zdvojnásobil,“ uviedla hovorkyňa ministerstva dopravy Karolína Ducká.

Jednokoľajka komplikuje situáciu

Situáciu na trati zároveň komplikuje to, že ide o jednokoľajovú trať a pridanie ďalšieho ranného posilového vlaku z dôvodu ich hustého vedenia v súčasnosti nie je možné. „Ministerstvo dopravy pracuje na ďalších, finančne aj časovo rýchlo vykonateľných opatreniach, ktoré by zlepšili priepustnosť na trati a znamenali tak viac odvezených ľudí,“ poznamenala Ducká. Vlaky na trati Bratislava – Komárno vlani využilo 3,7 milióna cestujúcich, teda o jeden milión viac ako v roku 2017.

RegioJet prevádzkuje osobnú dopravu medzi Bratislavou a Komárnom od roku 2012, zmluva mu uplynie koncom roku 2020. Foto: SITA/Jana Birošová.

Zámer na zdvojkoľajnenie trate 

Železnice Slovenskej republiky ako správca infraštruktúry v súčasnosti pripravujú zadanie pre štúdiu realizovateľnosti na zdvojkoľajnenie a elektrifikáciu trate Bratislava – Komárno. Výsledky štúdie v závislosti od obstarávania a výberu dodávateľa by mali byť známe predbežne v roku 2020. Rozvojové zámery pre uvedenú trať železnice pripravili ešte v roku 2012.

K téme

Video+foto: Medzi Dunajskou Stredou a Bratislavou začal jazdiť nový poschodový vlak Železnice upozorňujú na výluky v Žilinskom kraji, vlaky nahradia autobusy

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z dopravy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Foto: Ministerka Matečná prišla do parlamentu na bicykli, propagovala ekologickú dopravu Voľby by vyhral Smer-SD pred progresívcami, SNS a Matovičovo OĽaNO majú rovnakú podporu Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Europoslanci budú hlasovať o zložení Európskej komisie, vypočujú aj Šefčoviča Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne!

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X