Ministerstvo dopravy ľuďom z Jablonice obchvat nesľúbilo, prioritou je Senica

Diaľnice
Ilustračné foto: pixabay.com.
Štúdia realizovateľnosti podľa rezortu dopravy nepreukázala opodstatnenosť obchvatu Jablonice, ktorého sa obyvatelia dožadovali petíciou

Cestný obchvat Jablonice nie je pre Slovenskú správu ciest prioritou. Štúdia realizovateľnosti nepreukázala opodstatnenosť jeho výstavby. Vyplýva to z oznámenia ministerstva dopravy a výstavby o vybavení petície za obchvat Jablonice, obce v okrese Senica.

Petíciu podpísalo viac ako 1 200 ľudí. Aktivitu petičného výboru podporil aj predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič.

Ministerstvo dopravy a výstavby v odpovedi na petíciu za obchvat Jablonice uvádza, že meraná intenzita dopravy v tejto obci v okrese Senica dosahuje 6 280 až 7 470 vozidiel za 24 hodín. Z toho je menej ako 1 700 vozidiel nad 3,5 tony. To v súčasnosti predstavuje vyhovujúcu funkčnú úroveň.

Rezort dodáva, že zo štúdie realizovateľnosti vzišlo odporučenie na výstavbu obchvatu až v dlhodobom výhľade.

„Slovenská správa ciest má v investičnom pláne zaradený projekt I/51 Senica – Jablonica – Trstín, ktorý je rozdelený na štyri stavby. V súčasnosti je zo strany Slovenskej správy ciest zabezpečovaná príprava projektovej dokumentácie na prvú stavbu, a to obchvat mesta Senica, ktorý má na tomto ťahu najväčšiu prioritu. Na celú investičnú akciu je zabezpečovaná príprava aktualizácie posúdenia vplyvov na životné prostredie a dokumentácie pre územné rozhodnutie,“ uvádza rezort dopravy v odpovedi na petíciu.

Miestni majú iné čísla

Tieto tvrdenia sú aktivistom, ktorí zbierali podpisy za výstavbu obchvatu, dobre známe. Rezort dopravy nimi argumentoval aj v minulosti.

Jabloničania majú v prípade intenzity dopravy iné čísla. Podľa miestneho obyvateľa Erika Zámečníka im vyšlo, že za 18 hodín cez ich obec prejde viac ako 10-tisíc vozidiel. Z toho je najmenej 2-tisíc nákladných, autobusov a poľnohospodárskych strojov.

Podpisy pod petíciu za vybudovanie cestného obchvatu Jablonice zbierali mladí aktivisti z Jablonice v marci a apríli. Počas zbierania podpisov tvrdili, že ak nedostanú od ministra Árpáda Érseka prísľub vybudovania obchvatu do piatich rokov, budú blokovať dopravu na ceste I/51, ktorá cez obec prechádza a ktorá je spojnicou medzi Trnavou a hranicou s Českou republikou.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom