Ministerstvo dopravy znovu začalo súťaž na prevádzku vlakov na trati Žilina - Rajec

Foto: ilustračné, slovakrail.sk.

Ministerstvo dopravy a výstavby SR (MDV) znovu začína proces liberalizácie železničnej osobnej dopravy. Dopravcovia sa môžu opäť prihlásiť do verejnej súťaže na prevádzku vlakov na regionálnej trati Žilina – Rajec v dĺžke 21 kilometrov. Informoval o tom v utorok rezort dopravy s tým, že zároveň upravil súťažnú dokumentáciu tak, aby bola prístupnejšia širšiemu okruhu uchádzačov.

Cieľom je zabezpečiť kvalitné cestovanie

Víťaz súťaže bude podľa zmluvy o dopravných službách vo verejnom záujme obsluhovať prevádzku vlakov na uvedenej trati nasledujúcich desať rokov, predbežne od 1. januára 2022. V súčasnosti na trase jazdia vlaky národného dopravcu Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK).

„Ponúkame férovú a transparentnú súťaž, pretože je našim zámerom, aby sa zapojilo čo najviac dopravcov. Iba tak vieme získať v konkurenčnom boji čo najlepšiu cenu a hlavne kvalitné cestovanie pre ľudí,“ povedal minister dopravy a výstavby Andrej Doležal(Sme rodina).

Rezort upravil podmienky súťaže

Opätovné oznámenie o zámere spustiť tender na dopravcu pre trať Žilina – Rajec zverejnil rezort dopravy v januári 2020 v súlade s pravidlami Európskej komisie a v utorok oznam zverejnil na svojom portáli. Záujemcovia majú 34 dní na predkladanie žiadostí o účasť v súťaži.

Oproti pôvodnej súťaži ministerstvo dopravy upravilo súťažné podmienky.

„Rozširuje počet hodnotiacich kritérií, pričom sa výrazne predlžuje časová lehota pre uchádzačov na predloženie už konkrétnej ponuky, a to na 63 dní. Víťazný dopravca bude mať rovnako viac času na prípravu pred reálnym spustením prevádzky vlakov. Po ňom zároveň získa časovú rezervu dva roky na to, aby zmodernizoval svoj vozidlový park v súlade s požadovanými podmienkami verejnej súťaže,“ priblížil poradca ministerstva dopravy pre komunikáciu Ivan Rudolf.

Pôvodný tender skritizovali súkromní dopravcovia

Splnenie podmienok súťaže bude hodnotiť nezávislá komisia na ministerstve dopravy. Dopravcovia, ktorí splnia právne, technické a odborné podmienky na zabezpečenie dopravných výkonov, dostanú detailné súťažné podklady.

Ich obsahom bude samotný rozsah vlakov na trati, cestovné poriadky či konkrétne finančné podmienky. Pôvodná súťaž počas bývalého vedenia ministerstva dopravy bola neúspešná, ponuku napokon predložil iba národný dopravca, no rezort ju vylúčil pre nesplnenie podmienok.

Podmienky súťaže kritizovali viacerí súkromní dopravcovia, nepáčil sa im najmä krátky čas na prípravu prevádzky vlakov v prípade úspechu v tendri.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Doležal
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRZSSK Železničná spoločnosť Slovensko