Ministerstvo dopravy plánuje v tomto roku otvoriť diaľničný Lužný most, slúžiť bude aj cyklistom

DOPRAVA: Pokračovanie výstavby D4R7
Foto: archívne, SITA/Spoločnosť D4R7 Construction

Ministerstvo dopravy a výstavby plánuje ešte v tomto roku uviesť do prevádzky diaľničný Lužný most nad Dunajom, ktorý bude slúžiť okrem motoristov aj cyklodoprave.

Ide o súmostie, ktoré je súčasťou projektu obchvatu Bratislavy D4/R7 a bude spájať bratislavské mestské časti Jarovce a Raču.

Rovnocenný dopravný mód

Stavia ho konzorcium D4R7 Construction ako PPP projekt. Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal považuje cyklodopravu za rovnocenný dopravný mód a spôsob mobility budúcnosti. Ide podľa neho o udržateľné riešenie, ktoré vytvorí bezpečnejšie, ekologickejšie a estetickejšie podmienky pre obyvateľov aj návštevníkov.

Aj preto vníma pripravovaný fond obnovy ako jedinečnú príležitosť na masívnu podporu rozvoja cykloinfraštruktúry. Rezort dopravy a výstavby sa uchádza o 100 miliónov eur z európskych financií, ktoré v prípade schválenia poskytne samosprávam na ich cykloprojekty.

Inšpirovali sa Českom

Odbor stratégie ministerstva dopravy pripravuje aktuálne aj budúci Fond dopravnej infraštruktúry.

„Inšpirovali sme sa fungovaním obdobného fondu v Českej republike a Poľsku. Detaily zatiaľ nebudeme zverejňovať, keďže ich chce minister Andrej Doležal najskôr komunikovať vo vládnej koalícii. Veríme, že to bude v prvom polroku tohto roka. Vznik fondu je podmienený súhlasom koaličných partnerov a rezortu financií. Až po odobrení budeme informovať verejnosť,“ dodal pre agentúru SITA poradca ministra dopravy a výstavby pre strategickú a krízovú komunikáciu Ivan Rudolf.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DoležalIvan Rudolf
Firmy a inštitúcie D4R7 ConstructionMDV Ministerstvo dopravy a výstavby SR