Ministerstvo dopravy poskytne ZSSK na osobnú dopravu 330 miliónov eur

vlak, interiér vlaku,
Foto: ilustračné SITA/Radoslav Maťaš

Ministerstvo dopravy a výstavby SR (MDV) poskytne Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s., (ZSSK) ročnú zálohovú úhradu vo výške 330 miliónov eur na prevádzku verejnej osobnej dopravy v roku 2022.

Rezort a národný vlakový dopravca už podpísali čiastkovú zmluvu pre budúci rok k Zmluve o dopravných službách vo verejnom záujme z novembra 2020.

Dopravné výkony môžu byť upravené

ZSSK má podľa objednávky v roku 2022 zabezpečiť celkové výkony v objeme vyše 29 miliónov vlakových kilometrov, z toho produktívne výkony predstavujú 28,7 milióna kilometrov. V tejto hodnote nie sú zahrnuté výkony, ktoré nebude realizovať pre obmedzenia a výluky na železničnej infraštruktúre.

Suma 330 miliónov eur podľa zmluvy, zverejnenej v centrálnom registri, predstavuje limit výdavkov na podporu verejných služieb pri prevádzke osobnej dopravy, na základe schváleného štátneho rozpočtu na rok 2022. Ministerstvo dopravy bude tieto peniaze uhrádzať železničiarom v mesačných zálohových splátkach, od januára do júna vo výške takmer 29,6 mil. eur a od júla do decembra po 25,4 mil. eur. Vlaky ZSSK by mali v prvom polroku 2022 najazdiť zhruba 17,5 milióna kilometrov a v druhom polroku vyše 11 miliónov kilometrov. Dopravné výkony môžu byť ešte aktualizované v prípade potreby a po prehodnotení úspešnosti optimalizačných opatrení.

Budú hľadať optimalizačné opatrenia

Zástupcovia ministerstiev dopravy a financií, ako aj vlakového dopravcu sa už dohodli na tom, že nultá etapa reformného grafikonu vlakovej dopravy predstavuje celkové dopravné výkony 35,6 milióna vlakových kilometrov ročne. Ekonomický prepočet úhrady spojenej so zabezpečením týchto výkonov v čase podpisu zmluvy ešte neukončili.

Ministerstvo dopravy a ZSSK sa dohodli, že v budúcom roku budú hľadať optimalizačné opatrenia, ktoré by zabezpečili realizáciu vyšších dopravných výkonov a ich finančné krytie. Najneskôr k 1. júnu prehodnotia úspešnosť optimalizačných opatrení a ak spolu s úpravou ročnej zálohovej úhrady umožnia financovanie vyšších dopravných výkonov, tak upravia ich rozsah.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRZSSK Železničná spoločnosť Slovensko