Ministerstvo dopravy si chce zriadiť vlastný program čerpania zdrojov z plánu obnovy, argumentuje efektívnejším míňaním peňazí

Andrej Doležal
Minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Súčasťou Plánu obnovy a odolnosti SR bude samostatný program pre ministerstvo dopravy a výstavby. Má to zabezpečiť prehľadnosť a vyššiu informatívnosť o výdavkoch viažúcich sa k realizácii projektov financovaných z plánu obnovy.

Cieľom je čo najefektívnejšie využívať verejné zdroje, podstatná je aj zodpovednosť za dosahovanie výkonnosti, teda plnenie cieľov.

Prehľadnejšie čerpanie peňazí

Rezort dopravy vo štvrtok predložil návrh nového programu v rámci svojej programovej štruktúry na rok 2022 na medzirezortné pripomienkovanie, to potrvá do 10. augusta.

Minuloročné skúsenosti podľa rezortu jednoznačne potvrdili, že priehľadnejšie sledovanie čerpania výdavkov podľa vecnej a zdrojovej špecifikácie je možné vytvorením samostatného programu a v rámci neho aj členenia výdavkov podľa účelu a zdrojového krytia.

Ministerstvo sa opiera aj o správu Najvyššieho kontrolného úradu SR o výsledku kontroly, podľa ktorej programové rozpočtovanie pomáha prijímať kvalifikované rozhodnutia podložené kvalitnými informáciami.

Reformy vo verejnej doprave

Ministerstvo dopravy a výstavby SR má v rámci plánu obnovy vykonávať investície na obnovu verejných historických a pamiatkovo chránených budov (časť komponentu Obnova budov).

Má tiež zabezpečiť reformy prípravy investičných projektov v doprave, verejnej osobnej dopravy a intermodálnej nákladnej dopravy, ako aj investície na rozvoj infraštruktúry nízkouhlíkovej dopravy, na podporu ekologickej osobnej dopravy a rozvoj intermodálnej nákladnej dopravy (Udržateľná doprava). Spolu s ďalším vykonávateľom má tiež pripraviť reformy v oblasti konektivity (Digitálne Slovensko).

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Doležal
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRNKÚ Najvyšší kontrolný úrad