Ministerstvo dopravy spúšťa novú schému pomoci, určená je autobusovej doprave

Autobus presov mestska hromadna doprava.jpg
Reprofoto: www.facebook.com

Ministerstvo dopravy a výstavby vyhlásilo novú schému štátnej pomoci „de minimis“ pre prevádzkovateľov medzinárodnej pravidelnej autobusovej dopravy a príležitostnej, tzv. zájazdovej autobusovej dopravy.

Podnikatelia môžu žiadať o kompenzácie od 9. novembra, pričom maximálna výška príspevku je v tomto prípade súhrnne do 200-tisíc eur. Informoval o tom v utorok riaditeľ odboru komunikácie ministerstva dopravy Ivan Rudolf.

Výrazný dopad na dopravu

„Medzinárodnú a aj zájazdovú dopravu pandémia zasiahla naozaj citeľne. Našim cieľom preto je podnikateľom v tomto sektore poskytnúť príspevok, ktorý by im kompenzoval pokles tržieb,“ povedal generálny riaditeľ rezortnej sekcie cestnej dopravy a pozemných komunikácií Peter Varga.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

V prípade prevádzkovateľov medzinárodnej pravidelnej autobusovej dopravy je v rámci tejto schémy podporované obdobie od 1. apríla do 31. mája 2021, nakoľko príspevok na výpadok tržieb za rok 2020 a za prvý kvartál roku 2021 kompenzovalo ministerstvo v predchádzajúcej schéme pomoci.

V tomto prípade ide o rozšírenie oprávneného obdobia u prevádzkovateľov medzinárodnej pravidelnej autobusovej dopravy o ďalšie dva mesiace.

Nárok majú aj prevádzkovatelia príležitostnej dopravy

„Prevádzkovatelia príležitostnej dopravy môžu žiadať kompenzáciu za obdobie medzi 1. januárom 2021 až 31. májom 2021. Pokračujeme tak vo vyplácaní pomoci, ktorú ešte v roku 2020 realizovalo Ministerstvo hospodárstva SR, priblížil Rudolf.

Na príspevok majú nárok všetci prevádzkovatelia medzinárodnej pravidelnej autobusovej dopravy aj prevádzkovatelia príležitostnej, tzv. zájazdovej dopravy, ktorým tržby v porovnaní s referenčným obdobím klesli o 30 a viac percent.

Ministerstvo dopravy okrem tejto pomoci aktuálne vypláca aj kompenzácie v rámci dvoch schém pre cestovný ruch a gastro. V minulosti realizovalo aj schémy pomoci pre letecké spoločnosti a pre autosektor, teda pre prevádzkovateľov autoškôl, školiacich stredísk či medzinárodnej pravidelnej osobnej prepravy.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Ivan RudolfPeter Varga
    Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRMH Ministerstvo hospodárstva SR