Ministerstvo nepovažuje kritiku Cyklokoalície za korektnú, pri tvorbe stratégií cyklodopravy chce využiť verejné zdroje

Cyklotrasa
Foto: Ilustračné, SITA/BSK

Ministerstvo dopravy a výstavby postupuje pri tvorbe stratégií a plánov na rozvoj cyklodopravy s úsilím maximálne využiť verejné zdroje, ktoré na Slovensko v najbližšom období prídu z Európskej únie a zdrojov štátneho rozpočtu.

Rezort dopravy zároveň nepovažuje nedávnu kritiku Cyklokoalície za korektnú, pretože po odbornej stránke s koalíciou úzko spolupracuje a jej zástupcovia sú na ministerstve kedykoľvek vítaní.

Informoval o tom agentúru SITA odbor komunikácie ministerstva dopravy v reakcii na kritiku Cyklokoalície, podľa ktorej ministerstvo nemá vlastnú víziu ani koncepciu rozvoja cyklodopravy ako moderného dopravného módu a navyše hrozí strata financií vyčlenených v Operačnom programe Slovensko na cyklodopravu.

Stratégia existuje od roku 2013

Ministerstvo dopravy a výstavby pripomína, že Národná stratégia rozvoja cyklistickej dopravy a cykloturistiky v Slovenskej republike (Cyklostratégia) existuje už od roku 2013. Odvtedy postupne zavádza rezort jednotlivé opatrenia na dosiahnutie cieľov Cyklostratégie, a to v úzkej spolupráci so samosprávami a zástupcami občianskeho sektora.

V súčasnosti Cyklostratégiu aktualizuje ministerstvo dopravy spolu s Cyklokoalíciou, preto nepovažuje kritiku zo strany organizácie za konštruktívnu.

Doležal podceňuje nepripravenosť

Prezident Cyklokoalície Dan Kollár v otvorenom liste adresovanom ministrovi dopravy Andrejovi Doležalovi vytkol, že rezort neuplatňuje rozhodovanie na základe dát a princípu hodnoty za peniaze.

Podľa neho podceňuje aj nepripravenosť verejnej správy na výzvy, na ktoré bude musieť reagovať v súvislosti s plánom obnovy, v ktorom je pre cyklodopravu vyčlenená suma 100 miliónov eur. Cyklokoalícia kritizovala ministerstvo, že v rámci plánu obnovy je cyklodoprava iba prílepkom k železničnej doprave.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dan Kollár
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SROZ Cyklokoalícia