Ministerstvo vnútra chce pritvrdiť voči vodičom - neplatičom pokút

chce sprísniť sankčný systém
Foto: SITA//Igor Svítok

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky prináša novelu zákona o cestnej premávke. Chce tak zefektívniť vymožiteľnosť sankčného konania voči vodičom, ktorí sa dopustili priestupku a za svoj čin nezaplatili pokutu. Ak novelu schváli parlament, odzvonilo šoférom, ktorí sa vyhýbali svojim záväzkom za dopravné priestupky.

Za nezaplatenú pokutu odoberú doklady a EČV

Rezort navrhuje zlepšiť vymožiteľnosť sankcií ukladaných v rámci objektívnej zodpovednosti na základe zisteného evidenčného čísla.

Ak policajt zastaví vozidlo, ktoré je vedené v evidencii neuhradených pokút, bude oprávnený zadržať mu doklady od vozidla a tabuľky s evidenčným číslom. Takýmto spôsobom vodičovi znemožní ďalšiu jazdu s vozidlom.

Vodič bude môcť viesť iné motorové vozidlo. Nemožnosť ďalšej jazdy sa vzťahuje výlučne len na dané vozidlo, ktoré tak bude slúžiť ako nepriama zábezpeka zaplatenia sankcie. Doklady a tabuľka sa vráti až po zaplatení pokuty.

Pokuty z minulosti nás dobehnú

Rezort v novele priniesol aj ďalší bod vrámci zlepšenia sankčného konania. Ide o blokové konanie spočívajúce v tom, že ak v minulosti došlo k porušeniu pravidiel s vozidlom, ktoré nebolo sankcionované prostredníctvom objektívnej zodpovednosti a policajt vozidlo zastaví, môže mu uložiť pokutu priamo na mieste.

Výška pokuty bude rovnaká, ak s tým bude vodič alebo držiteľ vozidla súhlasiť. Ide o prípady, keď vozidlo prekročilo rýchlosť, radar zaznamenal EČV, no nepodarilo sa zistiť adresu vodiča.

Ak vodič nebude súhlasiť s blokovým konaním, bude musieť zaplatiť kauciu vo výške pokuty, ktorá sa vráti len po uložení riadnej pokuty. V opačnom prípade prepadne v prospech štátu. Ak kaucia alebo bloková pokuta nebude zaplatená priamo na mieste, policajt bude oprávnený zadržať doklady od vozidla a EČV až do jej zaplatenia.

Ide o opatrenie, ktoré má za cieľ postihnúť predovšetkým zahraničné vozidlá, ktoré je na základe objektívnej zodpovednosti obtiažne sankcionovať a vymôcť uložené sankcie. Rôzne opatrenia s týmto cieľom sú aplikované aj v iných štátoch.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SR