Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
chce sprísniť sankčný systém
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA//Igor Svítok
9. 07. 2019 14:07 Cestná dopravaSlovensko Zakova.jpg od nasadoprava.sk

Ministerstvo vnútra chce pritvrdiť voči vodičom – neplatičom pokút

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky prináša novelu zákona o cestnej premávke. Chce tak zefektívniť vymožiteľnosť sankčného konania voči vodičom, ktorí sa dopustili priestupku a za svoj čin nezaplatili pokutu. Ak novelu schváli parlament, odzvonilo šoférom, ktorí sa vyhýbali svojim záväzkom za dopravné priestupky.

Za nezaplatenú pokutu odoberú doklady a EČV

Rezort navrhuje zlepšiť vymožiteľnosť sankcií ukladaných v rámci objektívnej zodpovednosti na základe zisteného evidenčného čísla.

Ak policajt zastaví vozidlo, ktoré je vedené v evidencii neuhradených pokút, bude oprávnený zadržať mu doklady od vozidla a tabuľky s evidenčným číslom. Takýmto spôsobom vodičovi znemožní ďalšiu jazdu s vozidlom.

Vodič bude môcť viesť iné motorové vozidlo. Nemožnosť ďalšej jazdy sa vzťahuje výlučne len na dané vozidlo, ktoré tak bude slúžiť ako nepriama zábezpeka zaplatenia sankcie. Doklady a tabuľka sa vráti až po zaplatení pokuty.

Pokuty z minulosti nás dobehnú

Rezort v novele priniesol aj ďalší bod vrámci zlepšenia sankčného konania. Ide o blokové konanie spočívajúce v tom, že ak v minulosti došlo k porušeniu pravidiel s vozidlom, ktoré nebolo sankcionované prostredníctvom objektívnej zodpovednosti a policajt vozidlo zastaví, môže mu uložiť pokutu priamo na mieste.

Výška pokuty bude rovnaká, ak s tým bude vodič alebo držiteľ vozidla súhlasiť. Ide o prípady, keď vozidlo prekročilo rýchlosť, radar zaznamenal EČV, no nepodarilo sa zistiť adresu vodiča.

Ak vodič nebude súhlasiť s blokovým konaním, bude musieť zaplatiť kauciu vo výške pokuty, ktorá sa vráti len po uložení riadnej pokuty. V opačnom prípade prepadne v prospech štátu. Ak kaucia alebo bloková pokuta nebude zaplatená priamo na mieste, policajt bude oprávnený zadržať doklady od vozidla a EČV až do jej zaplatenia.

Ide o opatrenie, ktoré má za cieľ postihnúť predovšetkým zahraničné vozidlá, ktoré je na základe objektívnej zodpovednosti obtiažne sankcionovať a vymôcť uložené sankcie. Rôzne opatrenia s týmto cieľom sú aplikované aj v iných štátoch.

K téme

Video+foto: Medzi Dunajskou Stredou a Bratislavou začal jazdiť nový poschodový vlak Letisko Bratislava vybavilo za osem mesiacov 1,6 milióna cestujúcich

Témy

Bezplatné novinky emailom z dopravy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Politici sa môžu využitím práva na odpoveď aj zosmiešniť, tvrdí Múdry Za slušné Slovensko zvoláva na piatok ľudí na námestia: Kto príde znovu a kto zostane doma? Vyzerá ako opice s červenými zadkami v zoo, povedal komentátor o Serene Williamsovej „Pedo guy“ nie je pedofil, advokáti šéfa Tesly odovzdali súdu stanovisko k sporu s potápačom Seniori nebudú od januára platiť koncesionárske poplatky, Danko by ich chcel zrušiť pre všetkých Incident zo záveru zápasu medzi Slovanom a Spartakom Trnava má dohru, padlo obvinenie Dôchodkový automat sa zruší, vek odchodu do penzie bude uvedený priamo v zákone

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X