Ministerstvo získalo eurofondy na výstavbu severného obchvatu Prešova, ušetrí takmer 70 miliónov eur

Obchvat Prešova
Výstavba prvej etapy severného obchvatu Prešova na rýchlostnej ceste R4 je už v druhej polovici. Foto: www.facebook.com
  • aktualizované 24. augusta 13:06

Výstavba prvej etapy severného obchvatu mesta Prešov bude spolufinancovaná z európskych zdrojov vo výške viac ako 67,7 milióna eur.

Minister dopravy Andrej Doležal v utorok v Prešove podpísal zmluvu o nenávratnom príspevku na financovanie výstavby tejto etapy štvorprúdovej rýchlostnej cesty R4.

Trasa dlhá 4,3 kilometra, ktorej súčasťou je aj tunel Bikoš, je vo výstavbe už od roku 2019.

Diaľničiari budujú násypy

„Financovanie prvej etapy bolo naplánované zo štátneho rozpočtu. Po kvalitnej komunikácii našich úradníkov s Európskou komisiou sa podarilo, že 67 miliónov eur na vybraných 33 objektov, bude refundovateľných ešte v rámci tohto operačného programu. Inak povedané to, čo sme mali hradiť zo štátneho rozpočtu, bude kryté z fondov Európskej únie,“ skonštatoval Doležal.

Získaná suma je tvorená nenávratným finančným príspevkom pre Národnú diaľničnú spoločnosť (NDS) vo výške 57,6 mil. eur, zvyšných 10,1 mil. eur bude spolufinancovaných zo štátneho rozpočtu.

Ako doplnila hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková, na cestných telesách R4 a preložke cesty I/68 realizujú diaľničiari v týchto dňoch odkopy zárezov, zakladanie a budovanie násypov, ale aj kanalizácie a retenčných nádrží.

Tunel Bikoš je prerazený

„Staviame oporné a zárubné múry v trase budúcej R4. Na mostných objektoch prebieha realizácia montáže skruží, debnenie, ukladanie betonárskej výstuže a betonáž nosných konštrukcií,“ uviedla k prácam Žgravčáková.

Pripomenula, že tunel Bikoš je prerazený v obidvoch tunelových rúrach. „Aktuálne v ňom realizujeme sekundárne ostenie, drenáž, odvodnenie a hĺbené časti tunela. Takmer hotové sú preložky inžinierskych sietí,“ dodala hovorkyňa.

Výstavba prvej etapy severného obchvatu Prešova na rýchlostnej ceste R4, za zmluvnú cenu takmer 143 miliónov eur bez DPH, je už v druhej polovici.

Motoristi ušetria 10 minút

Motoristi a obyvatelia Prešova a okolia si na dokončenie stavby musia počkať ešte zhruba jeden a pol roka. Združenie stavebných spoločností Váhostav – SK, a.s., (vedúci člen) a TuCon, a. s., sa zaviazalo stavbu úseku dokončiť v marci 2023.

Severný obchvat na R4 spolu s úsekom diaľnice D1 Prešov, západ – Prešov, juh, ktorý má byť odovzdaný do prevádzky v októbri tohto roka, po dokončení vytvorí kompletný obchvat Prešova a tranzit bude odklonený mimo intravilánu mesta.

Po dobudovaní prvej etapy severného obchvatu Prešova na R4 ušetria motoristi zhruba desať minút v porovnaní s jazdou po pôvodných komunikáciách.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DoležalEva Žgravčáková
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRNárodná diaľničná spoločnosť (NDS)