Most cez potok Úhorná sa dočká opravy, Košický kraj chce začať s prácami ešte tento rok

Most
Most cez potok Úhorná pred obcou Smolník v okrese Gelnica je na pokraji svojej životnosti. Foto: ilustračné, gettyimages.com

Košický samosprávny kraj (KSK) začal s rekonštrukciou mosta cez potok Úhorná pred obcou Smolník v okrese Gelnica. Na opravu tohto mosta vyčlenila župa viac ako 333-tisíc eur. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

Poslednou prehliadkou v roku 2017 bol potvrdený veľmi zlý stavebno-technický stav mosta, zaradený bol do kategórie 4 z celkových 7.

Bezchybných mostov je len pár desiatok

„Zo 660 mostov, o ktoré sa staráme, je viac ako 150 mostov vo veľmi zlom alebo zlom stavebno-technickom stave. Iba približne 20 mostov je v bezchybnom stave. Za posledný rok sme museli dva mosty úplne uzavrieť. Most cez potok Úhorná pred obcou Smolník bol postavený pred šesťdesiatimi rokmi, aktuálne je na pokraji životnosti. S prácami na oprave sme preto chceli začať ešte v tomto roku,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Most poškodili preťažené vozidlá aj voda v koryte potoka, ktoré nie je upravené, čím došlo k podmytiu základov mosta.

Doprava len v jednom jazdnom pruhu

V rámci opráv vymenia päť nosníkov a pribudne nová spriahovacia doska. Na nosnej konštrukcii vykonajú celoplošnú hydroizoláciu a nové odvodnenie. Upravia aj koryto potoka. Doprava je v tomto úseku presmerovaná do jedného jazdného pruhu, riadi ju svetelná signalizácia.

Kraj už v tomto roku opravil dva mosty v Letanovciach a aktuálne dokončujú opravu mosta v Strážskom. Podľa harmonogramu pracujú aj na rekonštrukcii mosta v Kováčovej, v Hnilčíku, Hrabušiciach, Boliarove aj v Bačkovíku.

Župa rekonštruuje aj most za železničným priecestím Onča a most medzi Gombošom a Perínom. Okrem toho kraj pripravuje projektovú dokumentáciu na opravu mosta medzi Kysakom a Veľkou Lodinou, ktorý je pre havarijný stav uzavretý.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anna TerezkováRastislav Trnka
Firmy a inštitúcie KSK Košický samosprávny kraj (VÚC)