Most cez Ružín pred Jaklovcami cez víkend uzavrú, je na pokraji životnosti

asfalt
Foto: ilustračné, Getty Images

Most cez vodnú nádrž Ružín pred obcou Jaklovce (okr. Gelnica) čaká počas víkendu krátkodobá uzávera. Dôvodom je zaťažovacia skúška a diagnostika, ktorú vykoná Správa ciest Košického samosprávneho kraja (KSK). Cieľom je zistiť aktuálny technický stav mosta. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

Autobusová doprava bude zabezpečená

Košický samosprávny kraj pripravuje rekonštrukciu tohto mosta, ktorý je v súčasnosti na pokraji životnosti. Na to, aby sme mohli začať s opravou, potrebujeme zrealizovať hĺbkovú diagnostiku. Tá nám ukáže, nakoľko je most poškodený a v akom rozsahu je potrebné ho opraviť. Okrem diagnostiky budeme realizovať aj zaťažovaciu skúšku, vďaka ktorej určíme spôsob rekonštrukcie. Vodičom sa vopred ospravedlňujeme za dočasné dopravné obmedzenia spojené s uzatvorením mosta počas víkendu,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Most bude počas víkendu krátkodobo uzatvorený, v sobotu 12. júna po ňom neprejde nákladná doprava v časoch od 10:00 – 12:00, 13:00 – 15:00 a 16:00 – 18:00. V nedeľu 13. júna bude platiť úplný zákaz vjazdu pre všetky vozidlá v časoch od 10:00 – 13:15 a 14:00 – 15:00. Prímestská autobusová doprava bude počas nevyhnutného obmedzenia cez víkend zabezpečená. Cestujúci vystúpia pred mostom, cez ktorý prejdú peši, na opačnej strane potom nastúpia na ďalší autobus.

Príprava na rekonštrukciu

Most pred obcou Jaklovce má viac ako 50 rokov, tvorí ho predpätá konštrukcia. Krajskí cestári budú počas víkendu overovať funkčnosť predpätia v konštrukcii a tiež vykonajú diagnostickú zaťažovaciu skúšku. Na moste budú inštalovať snímače napätia v betóne aj snímače posunu v rezoch.

Košický samosprávny kraj vypracuje v tomto roku na základe výsledkov týchto skúšok projektovú dokumentáciu na rekonštrukciu mosta, ktorú by mali uskutočniť v budúcom roku. Dovtedy budú na moste naďalej platiť dočasné dopravné obmedzenia. Premávka je presmerovaná do jedného jazdného pruhu a riadi ju svetelná signalizácia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom