Most cez Váh v Hlohovci je v havarijnom stave, plánuje sa zákaz vjazdu pre kamióny

Kamión
Foto: ilustračné, SITA

TRNAVA 13. júna (WebNoviny.sk) – Most cez Váh v Hlohovci je havarijnom stave, od júla po ňom nebudú môcť jazdiť vozidlá nad 12 ton. Zákaz vjazdu sa nebude týkať autobusov, vozidiel cestárov a smetiarov.

Trnavský samosprávny kraj pripravuje v rokoch 2020 a 2021 spevnenie mosta a úpravu kruhových križovatiek pred ním.

Komplexná rekonštrukcia

Most v Hlohovci bol postavený v rokoch 1962 – 1964, v súčasnosti ním denne prejde priemerne 20-tisíc vozidiel, z toho asi tri percentná takých nákladných vozidiel, ktoré budú mať od júla vjazd na most zakázaný. Presný termín zákazu bude známy až po odsúhlasení projektu dočasného dopravného značenia.

„Komplexná rekonštrukcia mosta je v štádiu prípravy, finišujeme s projektovou dokumentáciou na jeho spevnenie a rozšírenie, pripravujeme aj úpravu štyroch kruhových križovatiek, čo by malo zlepšiť dopravný ťah Hlohovcom,“ informoval na štvrtkovej tlačovej besede predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič.

Dôvodom prekvalifikovania technického stavu mosta z piateho stupňa na siedmy, teda havarijný, je zistené zvýšené opotrebovanie mostného kĺbu.

„Samotný most je síce v havarijnom stave, ale vylúčením dopravy nad 12 ton nehrozí priame bezpečnostné riziko pre autá s nižšou hmotnosťou a nehrozí jeho zrútenie,“ zdôraznil Viskupič.

Vek a intenzita dopravy

Podľa primátora Hlohovca Miroslava Kollára budú súbežne prebiehať aj prípravné práce na systémovom riešení, tým má byť v budúcnosti „druhý ťah“ Hlohovcom, ktorý by mal odstrániť každodenné dopravné zápchy pred mostom.

O pripravovanej uzávierke mosta bude v piatok informovať podnikateľov z mesta. Obchádzkové trasy povedú z juhu po ceste R1 a zo severu cez Piešťany, Hornú Stredu a Lúku.

Havarijný stav mosta cez Váh v Hlohovci je podľa riaditeľa Správy a údržby ciest Trnavského samosprávneho kraja Dalibora Trebichalského spôsobený jeho vekom, ako aj intenzitou dopravy. Most je dlhý 348 metrov, široký 11,5 metra. Jeho chystané rozšírenie sa nedotkne vozovky, ale priestoru pre chodcov a cyklistov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef Viskupič
Firmy a inštitúcie TTSK Trnavský samosprávny kraj (VÚC)