Motoristi pozor, predĺžená platnosť technickej a emisnej kontroly sa skončí

STK a EK
Foto: ilustračné, Pixabay

Predĺženie platnosti technickej a emisnej kontroly motorových vozidiel o tri mesiace pre pandémiu koronavírusu končí od septembra. Parlament totiž zrušil toto opatrenie, ktoré platilo od roku 2020 počas krízovej situácie v súvislosti s ochorením COVID-19.

V zahraničí výnimka neplatí

Po novom bude o tri mesiace predĺžená platnosť už len tých kontrol, ktorým lehota uplynie najneskôr 31. augusta 2022. Informoval o tom v stredu Michal Hudák zo spoločnosti TÜV SÜD Slovakia.

Pred hlavnou dovolenkovou sezónou by mali motoristi tiež vedieť, že toto slovenské špecifikum im v zahraničí policajti akceptovať nebudú.

Pri prevádzke vozidla v iných štátoch musíte mať platnú technickú a emisnú kontrolu. To, že u nás stále platí možnosť si túto lehotu o tri mesiace predĺžiť, v cudzine nič neznamená,“ upozornil Hudák s tým, že takéto vozidlo bude uznané za nespôsobilé na prevádzku v cestnej premávke.

STK môžu vykonať aj ukrajinské vozidlá

Novinkou je aj možnosť vykonávať na Slovensku technické a emisné kontroly vozidiel evidovaných na Ukrajine.

Nepredpokladáme, že by to akýmkoľvek spôsobom mohlo ovplyvniť naše fungovanie či predĺžiť čakacie lehoty pre slovenských motoristov. Navyše ide len o dočasné opatrenie počas mimoriadnej situácie v súvislosti s vojnou,“ dodal Hudák.

Podľa platných pravidiel musia emisnú a technickú kontrolu absolvovať motorové vozidlá štyri roky od prvej evidencie. V prípade najrozšírenejších osobných automobilov v kategórii M1 či tzv. veľkých motocyklov potom periodicky každé dva roky od poslednej kontroly. Pre malé motocykle platí štvorročný cyklus povinných kontrol.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie TÜV SÜD Slovakia