Motoristi musia pri technickej a emisnej kontrole počítať s dlhším čakaním

Ilustračné foto: SITA/Marek Mrviš.
Ministerstvo dopravy a výstavby tento stav zdôvodňuje zvýšeným odborným dozorom spojeným s využitím monitorovacích záznamových zariadení druhej generácie.

Motoristi musia pri absolvovaní technickej a emisnej kontroly vozidiel počítať s dlhšími čakacími lehotami. Ministerstvo dopravy a výstavby tento stav zdôvodňuje zvýšeným odborným dozorom spojeným s využitím monitorovacích záznamových zariadení druhej generácie. Tie boli zavedené na základe nového zákona o cestnej premávke.

Na pracoviskách technickej a emisnej kontroly pribudli kamery. Dôkladnejšie pokryjú celý priebeh kontrol. Informovala o tom rezortná hovorkyňa Karolína Ducká v tlačovej správe.

Zámerom tejto zmeny je, aby sa kontroly robili poctivejšie a na cestách jazdili bezpečnejšie autá. Svoje rozhodnutie o zvýšení kapacity siete staníc technickej kontroly z minulého roka považuje ministerstvo dopravy za správne.

Systém upozorní na koniec platnosti

Keďže tieto stanice sa ešte iba budujú, rezort dopravy reagoval na zvýšený nápor na vykonanie kontrol úpravou zmeny lehôt v notifikáciách, ktoré registrovaných vodičov včas upozornia na končiacu sa platnosť technickej a emisnej kontroly.

SMS alebo e-mailové upozornenia budú odosielané prevádzkovateľom vozidiel, ktorí sa zaregistrovali na stránke Jednotného informačného systému v cestnej doprave v lehotách 30 a 60 dní pred koncom platnosti technickej a emisnej kontroly.

Ilustračné foto: Pixabay.com

Ministerstvo všetkým vodičom odporúča bezplatne sa registrovať a nechať si posielať upozornenia o blížiacom sa konci platnosti technickej a emisnej kontroly.

„Ukázalo sa, že zámer rozšíriť sieť staníc technickej a emisnej kontroly bol zmysluplný. Veríme, že čas na kontrolu sa po spustení nových staníc technickej a emisnej kontroly výrazne skráti,“ povedal minister Árpád Érsek.

Vydali 48 povolení nad rámec súčasnej siete

Zámerom je podľa neho, aby na cestách jazdili bezpečné a ekologické vozidlá a aby kontrolné stanice boli dostupné pre každého prevádzkovateľa vozidla.

„Takisto odporúčam, aby využili systém bezplatných notifikácií, zaregistrovali sa na stránke www.jiscd.sk a nechali si zadarmo posielať upozornenia na blížiaci sa koniec platnosti technickej a emisnej kontroly,“ dodal Érsek.

Ministerstvo dopravy vydalo 48 rozhodnutí o povolení na zriadenie stacionárnej stanice technickej kontroly nad rámec existujúcej siete. Z uvedeného zoznamu vydaných povolení už má vydané oprávnenie na vykonávanie technickej kontroly jedna spoločnosť.

Ostatné subjekty sú podľa rezortu dopravy stále v rôznom štádiu rozpracovanosti. Kontrolné stanice budú musieť mať svoje materiálne a technické zabezpečenie. A to vrátane personálneho obsadenia ľudí, ktorí budú mať potrebné certifikáty a musia absolvovať potrebné školenia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SR