Na diaľnici D2 pri Jarovciach stavajú protihlukovú stenu, diaľničiari zadali zákazku firme Strabag

Diaľnica D2, protihluková stena
Výstavba protihlukovej steny na diaľnici D2 pri Jarovciach. Foto: www.facebook.com

Stavebná spoločnosť Strabag, s. r. o., začala neďaleko bratislavskej mestskej časti Jarovce s výstavbou protihlukovej steny popri diaľnici D2.

Hlavnými stavebnými objektmi tohto projektu sú podľa spoločnosti dve protihlukové steny v celkovej dĺžke viac ako 1,7 kilometra (1 590 a 138 metrov). Umiestnené sú v ľavej krajnici diaľnice, teda na strane, kde sa nachádzajú Jarovce.

Prípravné práce začali vo februári

„S prípravnými prácami začali naše stavebné tímy ešte vo februári, kedy sme postupne začali s odstránením náletových drevín, neskôr realizáciou prístupovej cesty, úpravou krajnice a demontážou zvodidiel a máme už takmer hotové pilótové základy stĺpov budúcej steny,“ informoval v utorok Strabag na sociálnej sieti.

„Nasledovať bude montáž samotnej steny, ktorá bude mať v hlavnej časti výšku 5,27 metra a bude v tradičnom šedo-oranžovom dizajne investora stavby, Národnej diaľničnej spoločnosti,“ dodala stavebná firma.

Národná diaľničná spoločnosť, a. s. (NDS) vybrala zhotoviteľa protihlukovej steny na časti diaľnice D2 v bratislavskej mestskej časti Jarovce vlani v lete.

Strabag má podľa zmluvy a jej príloh zabezpečiť vybudovanie protihlukovej steny, ako aj vypracovanie projektovej dokumentácie a súvisiace činnosti spolu takmer za 2,1 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH) do októbra 2022.

Prípustné hodnoty sú prekročené

Protihluková stena má podľa NDS znížiť hlukovú záťaž priľahlej zástavby v Jarovciach na ľavej strane D2 v smere z Bratislavy do Maďarska.

Pre zvyšujúcu sa intenzitu dopravy na D2 sú prekročené prípustné hodnoty hluku, infrazvuku a vibrácií v životnom prostredí. Samotná protihluková stena by mala stáť 1,5 mil. eur bez DPH, projektová dokumentácia 207 tis. eur.

NDS zadala zákazku zhotoviteľovi podľa výsledkov verejného obstarávania formou výzvy na predkladanie ponúk vyhlásenej v januári 2021. Predpokladaná cena prác plánovaných na 425 dní bola zhruba 4,1 mil. eur bez DPH.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NDS Národná diaľničná spoločnosťStrabag