Na košickom Bankove pribudol prvý flowtrail pre cyklistov, má upravený povrch aj zábavné prvky

Flowtrail, Rastislav Trnka
Rastislav Trnka, predseda Košického samosprávneho kraja, pri otvorení novej cyklotrasy na Bankove. Foto: www.facebook.com

Občianske združene KE.CY s finančnou pomocou Košického samosprávneho kraja (KSK) vybudovalo v Mestských lesoch Košice v lokalite Bankov cyklotrasu so špeciálne upraveným povrchom. Prvý flowtrail v kraji má dĺžku 770 metrov a prevýšenie 83 metrov. Realizácia cyklotrasy stála 16-tisíc eur, pričom polovicu nákladov financoval Košický samosprávny kraj. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková. „Flowtraily sú vo svete veľmi populárne a vyhľadávané cykloturistické ciele, no na Slovensku sa doposiaľ nachádzali len dve takéto trasy. Sme preto radi, že sa nám podarilo zrealizovať tento projekt a rozšíriť cyklistickú infraštruktúru v kraji,“ uviedla Veronika Urbanovičová z občianskeho združenia KE.CY – Košické Cyklotrialy.

Flowtrail je určený pre horské bicykle, má špeciálne upravený povrch a kopíruje topografiu krajiny. Jednosmerný cyklochodník je doplnený o zábavné prvky ako klopené zákruty a vlny. Navrhnutý je tak, aby si na ňom zajazdili začiatočníci, rodiny s deťmi aj skúsení jazdci. Umelo vytvorené vlny na cyklotrase umožňujú užiť si jazdu bez pedálovania s minimom brzdenia.

S výstavbou flowtrailu začalo občianske združenie v auguste, dokončený bol v polovici októbra. Aktuálne je to tretia trasa tohto druhu na Slovensku. „Záujem o tento druh cykloturistiky neustále narastá a preto sme veľmi radi, že sme mohli podporiť túto iniciatívu. Nový flowtrail skvalitní podmienky pre tých, ktorí obľubujú horskú cyklistiku a veríme, že priláka do nášho kraja aj nových návštevníkov. Dostupný je totiž kedykoľvek a pre všetkých. Stačí iba zobrať bicykel a prísť do lesa,“ uviedol predseda KSK Rastislav Trnka.

Novovybudovaný trail v košických mestských lesoch je napojený na súčasné cyklotrasy v okolí Košíc. Občianske združenie KE.CY plánuje v budúcnosti upraviť časť trailu, ktorý vedie od chaty Hrešná smerom na Alpinku na spôsob flowtrailu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie KSK Košický samosprávny kraj (VÚC)