Na letisku v Bratislave, Poprade a Košiciach budú kontrolovať pasažierov na koronavírus

Ilustračné foto
Ilustračné foto Foto: Sita

Predstavitelia štátu sa na zasadnutí Bezpečnostnej rady SR (BR SR) zhodli, že od piatka (28. februára) zavedú na troch slovenských medzinárodných letiskách prísne zdravotné kontroly v snahe eliminovať šíriaci sa vírus Cohib 19.

Kontroly sa už momentálne vykonávajú na bratislavskom letisku M. R. Štefánika. Opatrenie sa tak rozšíri aj na dve ďalšie letiská, v Košiciach a Poprade. Zdravotnej kontrole sa budú musieť podrobiť všetci pasažieri.

Zavedú kontroly na hranici s Rakúskom

Už od soboty sa budú vykonávať náhodné kontroly cestujúcich na hraničných priechodoch. Pôjde najmä o vstup na Slovensko z Rakúska.

„Bude výrazne spomalená doprava tak, aby sa policajt mohol spýtať posádky, či má vo vozidle niekto zdravotné problémy, a zároveň týmto posádkam odovzdá informačné letáky,“ konštatoval Pellegrini.

Na základe uznesenia BR bude na Ministerstve zdravotníctva SR zriadený stály krízový štáb, zaoberajúci sa opatreniami na zvládnutie možnej epidémie.

„Tento štáb bude mať právo v prípade nevyhnutnej situácie navrhnúť vláde vyhlásiť krízový stav a mimoriadnu situáciu,“ uviedli prítomní členovia štvrtkového rokovania.

Zriadili krízový štáb

Na Slovensku bude zriadený trvalý krízový štáb, ktorý sa bude venovať otázke zvládnutia možnej epidémie koronavírusu, informoval predseda vlády SR Peter Pellegrini.

„Cieľom je, aby ľudia dostali na jednom mieste ucelené a komplexné informácie. Ľudom budeme vysvetľovať, ako sa správať v prípade podozrenia, prípadne čo robiť, aby sa vyhli tejto nákaze,“ konštatoval Pellegrini.

Rezort vnútra zintenzívni informačnú kampaň

Ministerstvo vnútra SR (MV SR) bude o riziku koronavírusu informovať Slovákov, ktorí sa momentálne nachádzajú v zahraničí.

Je pravdepodobné, že sa s nimi spoja prostredníctvom registrovaných SIM kariet mobilných telefónov.

RTVS má takisto pripraviť rozhlasovú a televíznu informačnú kampaň o nebezpečenstve koronavírusu.

Nemocnice sú pripravené na vypuknutie epidémie

Zástupcovia Bezpečnostnej rady tiež informovali, že všetky nemocničné zariadenia majú povinnosť postarať sa o ľudí, ktorí pociťujú príznaky naznačujúce možné infikovanie.

Premiér uviedol, že slovenské nemocnice sú schopné zabezpečiť 7700 lôžok na prípadné zvládnutie prípadnej epidémie.

Ministerstvo obrany SR takisto vypracovalo projekt umiestnenia dva a pol tisíca pacientov do izolovaného prostredia vo výcvikovom areáli Lešť.

Ochranné prostriedky

Vláda rozhodla o tom, že vyčlení dva milióny eur pre štátne hmotné rezervy, aby s okamžitou platnosťou dokúpili a navýšili počet všetkých možných ochranných prostriedkov.

Slúžiť budú v prípade, že sa vyčerpajú zásoby ochranných prostriedkov a dezinfekčných prostriedkov v našich nemocniciach.

V pláne je zakúpiť 148-tisíc ochranných oblekov a návlekov na obuv, desaťtisíce ďalších ochranných prostriedkov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Pellegrini
Firmy a inštitúcie Bezpečnostná rada SRMO Ministerstvo obrany SRMV Ministerstvo vnútra SRMZ Ministerstvo zdravotníctva SR