Na ministerstve dopravy a výstavby vznikne tím odborníkov pre inteligentnú mobilitu

Diaľnice - autá
Ilustračné foto: pixabay.com.

Spolu s Úradom podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu na to rezort dopravy získal zo zdrojov Európskej únie dodatočných 6,9 milióna eur.

Na Ministerstve dopravy a výstavby SR vznikne tím odborníkov, ktorí sa budú zaoberať inteligentnou mobilitou. Spolu s Úradom podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu na to získal rezort dopravy zo zdrojov Európskej únie dodatočných 6,9 milióna eur.

Ministerstvo dopravy o tom informovalo v utorok s tým, že už v súčasnosti sú vo vozidlách zabudované inteligentné systémy, zabezpečujúce nielen komunikáciu s okolitými vozidlami, ale aj so zariadeniami, ktorými sú vybavené pozemné komunikácie.

Neustály vývoj a rýchle napredovanie zavádzania inteligentných systémov do praxe podľa rezortu dopravy vyvíja tlak aj na Slovensko, aby sa zvyšovala bezpečnosť aj plynulosť na cestách.

Diaľnice a rýchlostné cesty
Ilustračné foto: SITA/Viktor Zamborský.

Inšpirácia najlepšími riešeniami

„Tím asi desiatich odborníkov by mal vzniknúť ešte tento rok. Jeho úlohou bude čo najskôr zistiť, ako sa Slovensko v oblasti inteligentnej mobility môže posunúť vpred,“ povedal minister dopravy a výstavby Arpád Érsek (Most-Híd).

„Samozrejme, chceme sa inšpirovať najlepšími riešeniami tak, aby sme nastavili správne smerovanie Slovenska v tejto oblasti a pripravili kvalitné legislatívne zázemie, ktoré momentálne nemáme,“ uviedol Érsek.

Arpád Érsek
Minister dopravy a výstavby SR Arpád Érsek. Foto: SITA/Diana Černáková.

Úlohou tímu pre inteligentnú mobilitu bude okrem toho vyhodnotiť legislatívu a záväzky voči Európskej únii v tejto oblasti a tiež posilniť spoluprácu medzi súkromným, verejným a akademickým sektorom s cieľom dosiahnuť spoločné napredovanie Slovenska.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SR