Na rýchlostnej ceste R4 blízko maďarských hraníc pribudne nové obojstranné odpočívadlo

Odpočívadlo, kamióny
Foto: ilustračné, Getty images

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) spúšťa výstavbu obojstranného odpočívadla Milhosť, ktoré bude situované na rýchlostnej ceste R4 Košice – Milhosť v blízkosti hraníc s Maďarskou republikou. Obojstranné odpočívadlo prinesie 77 parkovacích miest pre tranzit smerujúci z Maďarska a 60 parkovacích miest pre opačný smer.

Náklady na výstavbu vo výške takmer 8,8 milióna eur bez DPH budú financované zo štátneho rozpočtu. Informovala o tom Eva Žgravčáková z NDS.

Reakcia na rastúcu mobilitu

Odpočívadlo ponúkne možnosť zakúpiť si elektronické diaľničné známky, zaobstarať mýtne palubné jednotky či využiť priestory určené pre relax a osobnú hygienu. Dobudované bude na konci budúceho roka.

„Výstavbou nového odpočívadla reagujeme na rastúcu mobilitu ľudí a stúpajúcu nákladnú automobilovú dopravu. Našim cieľom je spríjemniť cestovanie, rozšíriť a skvalitniť služby pre vodičov kamiónov, ako aj osobných automobilov. Po vstupe na naše územie im chceme ponúknuť vyšší komfort a zároveň vytvoriť priestor na občerstvenie, oddych, či splnenie si povinnosti vzťahujúcej sa k mýtu a úhrade diaľničných známok,“ uviedla Žgravčáková.

Zhotoviteľ odpočívadla, spoločnosť Strabag, rozbehne prípravné práce na stavbe už v najbližších týždňoch. Výstavba obmedzí premávku na rýchlostnej ceste R4 len minimálne a motoristi sa nemusia obávať žiadnych výraznejších dopravných obmedzení.

Odpočívadlo pribudne aj na R2

Ďalšie plánované diaľničné odpočívadlo, Valaliky, bude súčasťou stavby rýchlostnej cesty R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany, II. úsek, na ktorú aktuálne prebieha verejné obstarávanie. V tomto prípade pôjde o veľké jednostranné odpočívadlo napojené z oboch smerov.

Vybavené bude čerpacou stanicou pohonných hmôt s možnosťou rýchleho občerstvenia, odstavnými plochami pre 70 osobných a 42 nákladných vozidiel, 10 parkovacích miest bude vyhradených pre autobusy a tri pre karavany.

Pre motoristov pribudnú aj dve státia pre dobíjanie elektromobilov, plochy pre odpočinok a detské ihrisko.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eva Žgravčáková
Firmy a inštitúcie NDS Národná diaľničná spoločnosť