Na východe Slovenska bezplatne vydávali karty na prímestskú dopravu, využilo to vyše tritisíc ľudí

MHD, Košice, autobus

Počas Európskeho týždňa mobility si dopravnú kartu na prímestskú autobusovú dopravu zaobstaralo takmer 3 300 cestujúcich z východu Slovenska.

Prešovský samosprávny kraj (PSK) a Košický samosprávny kraj (KSK) ponúkli počas podujatia v týždni od 16. do 22. septembra všetkým východniarom možnosť vybaviť si dopravnú kartu prímestskej autobusovej dopravy bezplatne.

Ako informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová, túto možnosť využilo spolu 3 299 cestujúcich.

Môžu zbierať zelené kilometre

Dopravné karty vydávali zdarma zmluvní autobusoví dopravcovia PSK – Bus Karpaty Stará Ľubovňa vydal 64 kariet, SAD Humenné 325, SAD Poprad 400 a SAD Prešov 685 kariet.

„V Prešovskom kraji sme vydávali dopravné karty bezplatne opäť po dvoch rokoch a som rád, že bol o ne záujem. Počas trvania kampane sme v našom kraji vydali zdarma 1 474 dopravných kariet, ktoré bežne stoja približne šesť eur. Naším cieľom bolo motivovať cestujúcich, aby pri platbe v autobusoch dali prednosť tomuto spôsobu úhrady, ktorý je rýchlejší a zároveň aj cenovo výhodnejší,“ uviedol predseda PSK Milan Majerský.

Dodal, že noví držitelia dopravných kariet sa môžu zapojiť aj do súťaže Zbieraj zelené kilometre, ktorá takisto odštartovala počas Európskeho týždňa mobility.

Arriva vydala najviac kariet

V Košickom kraji si mohli cestujúci vybaviť bezplatne dopravné karty u svojich zmluvných dopravcov.

Eurobus vydal 693 takýchto kariet, zatiaľ čo Arriva Michalovce až 1 132, čo je najvyššie číslo spomedzi všetkých dopravcov.

„Teší ma, že cestujúci aj počas tohtoročného Európskeho týždňa mobility potvrdili, že majú záujem platiť dopravnou kartou a vyhnúť sa zdĺhavým platbám v hotovosti. V Košickom kraji využilo možnosť vybaviť si dopravnú kartu bezplatne 1 825 ľudí. Keďže manipulačný poplatok za ich vybavenie bežne predstavuje približne šesť eur, ušetrili sme im takto takmer 11-tisíc eur,“ uviedol predseda KSK Rastislav Trnka.

Zároveň upozornil, že ak niekto nevyužil možnosť bezplatného vybavenia klasickej dopravnej karty, môže až do 31. októbra získať bezplatne virtuálnu kartu v mobile.

Virtuálna karta platí rovnako

Dopravné karty vydané ktorýmkoľvek dopravcov PSK alebo KSK môžu cestujúci využívať bez obmedzení v prímestských autobusoch v rámci celého východného Slovenska.

Platia aj v jednotlivých mestských dopravách na území oboch krajov, s výnimkou mesta Prešov.

Virtuálna dopravná karta platí rovnako bez obmedzení vo všetkých prímestských autobusoch oboch krajov. Získať sa dá prostredníctvom webu, alebo aplikácie Ubian.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Milan MajerskýRastislav Trnka
Firmy a inštitúcie KSK Košický samosprávny kraj (VÚC)PSK Prešovský samosprávny kraj (VÚC)