Minister Naď chce na Sliači zachovať aj civilnú leteckú dopravu, musia sa však vyriešiť tri problémy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Jaroslav Naď
Minister obrany Jaroslav Naď. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Do roku 2023 je potrebné zrealizovať 14 čiastkových projektov, aby letisko Sliač bolo v lete roku 2023 pripravené na prevádzkovanie nových lietadiel F-16.

Poslancom Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) to v úvode ich dnešného rokovania povedal minister obrany Jaroslav Naď s tým, že ministerstvo obrany robí v spolupráci s krajom aj dotknutými mestami všetko pre to, aby na letisku bola zachovaná civilná letecká doprava.

Bývalá vláda s civilným letiskom nepočítala

Projekt obnovy je podľa ministra veľmi komplikovaný, a preto ho ministerstvo chce zabezpečiť cez špecializovanú agentúru NATO, ktorá s tým má skúsenosti a vie čo má robiť.

Letisko Sliač musí byť po realizácii projektov certifikované medzinárodnými inštitúciami. „Robíme opatrenia tak, aby sme to stihli a mohli zachytiť sezónu civilného lietania aj vojenského lietania v roku 2023,“ povedal poslancom kraja Naď a dodal, že ako Banskoštiavničanovi mu na zachovaní civilného lietania aj osobne záleží.

Chceli by ste, aby sa na Sliači zachovala aj civilná letecká doprava?

Bývalá vláda s civilným letiskom na Sliači podľa neho nepočítala a mala tam byť len vojenská základňa. „Peniaze na rekonštrukciu v sume 55 mil. eur boli len ‚vycucané z prsta‘, bez realizačného projektu a nacenenia, a dnes už viem, že to bude stáť viac,“ konštatoval minister obrany.

Tri problémy pri zachovaní civilnej prepravy

Civilnú a ostatnú dopravu na letisku ukončia do konca roka, pretože na jar 2021 by sa už malo stavať.

„Pri zachovaní civilnej prepravy ide o tri problémy. Prvý je medzinárodno-právny, týkajúci sa ochrany utajovaných skutočností. Ide o stíhačky F-16, ktoré sú klasifikované na úrovni USA tajné, a to je u nás na základe medzinárodnej dohody prísne tajné. Celé letisko tak musí byť v zóne prísne tajné. Ďalší je vojensko-technický problém udržania pohotovostnej časti s narastajúcim záujmom o civilné letectvo,“ objasnil minister s tým, že nakoniec sú tam tiež finančné problémy.

„Do roku 2023 sa uskutoční len prvá fáza rekonštrukcie a ďalšie dve fázy sa budú musieť uskutočniť do roku 2030,“ doplnil Naď s tým, že počas prvej fázy obnovy letiska Sliač pôjdu stíhačky MIG-29 na letisko v Kuchyni, kde je preto tiež potrebné upraviť dráhu a infraštruktúru.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Jaroslav Naď
Firmy a inštitúcie BBSK Banskobystrický samosprávny kraj (VÚC)Letisko SliačMO Ministerstvo obrany SRNATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy