Nákladná cestná preprava v Únii oproti vlaňajšku klesla, negatívne ju ovplyvnili lockdowny a pandemické opatrenia

Kamion
Foto: ilustračné, SITA/Alexandra Čunderlíková

Celkový objem nákladnej cestnej prepravy v Európskej únii vyjadrený v tonokilometroch (tkm) vlani oproti roku 2019 klesol o takmer jedno percento. Tonokilometer vyjadruje prepravu jednej tony na vzdialenosť jedného kilometra.

Prerušený trend rastu

Negatívny vplyv na cestnú dopravu mali lockdowny a ďalšie opatrenia v mnohých členských krajinách Európskej únie, ktoré prijali, aby čelili pandémii ochorenia COVID-19.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Prerušil sa tak trend rastu nákladnej cestnej dopravy, ktorý sa prejavoval v uplynulých rokoch. Informoval o tom v pondelok štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Klesla preprava na dlhé vzdialenosti

V druhom kvartáli minulého roka, keď boli protipandemické opatrenia najprísnejšie, sa počet tkm v EÚ prepadol najvýraznejšie, a to o osem percent oproti prvému štvrťroku a o 10 percent v porovnaní s druhým kvartálom 2019.

V treťom a štvrtom kvartáli minulého roka sa však nákladná cestná preprava v únii zotavila nad predpandemické úrovne. V treťom kvartáli 2020 medziročne stúpla o viac ako 2 percentá a v štvrtom kvartáli sa medziročne zvýšila o viac ako tri percentá.

Reštrikcie zamerané proti šíreniu ochorenia COVID-19 vlani rôzne ovplyvnili cestnú nákladnú dopravu na rozličné vzdialenosti. V porovnaní s rokom 2019 prudko klesla predovšetkým preprava nákladnými automobilmi na dlhé vzdialenosti, a to na 2-tisíc a viac kilometrov, ktorá oslabila o 8 percent.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaEurostat