Koronakríza zvýši ceny leteniek a nastupovať do lietadla budeme niekoľko hodín

letisko, odletová hala
Prenos vírusu na palube lietadla z cestujúceho na cestujúceho či posádku možno považovať za zriedkavý. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Oblohu nad nami už asi dva mesiace nekrižujú lietadlá vezúce turistov a dovolenkárov z jednej strany zemegule na druhú. Hoci jednotlivé krajiny postupne začínajú uvoľňovať prísne opatrenia, ktoré bránia šíreniu koronavírusu, cestovanie do zahraničia k nim väčšinou nepatrí.

Letiská a letecké spoločnosti netrpezlivo čakajú na obnovenie ich činnosti, no lietať v máji ešte určite nebudeme. A ani po obnovení pravidelnej leteckej dopravy nebude lietanie také, aké bolo pred koronakrízou. Na pasažierov pravdepodobne čaká množstvo obmedzení, viac nepohodlia i nárast cien za letenky.

Na letisku strávime najmenej štyri hodiny

Ako uvádza denník The Times, ktorý cituje dopravného analytika Andrewa Charltona, proces nástupu do lietadla sa môže pre opatrenia ako meranie teploty u pasažierov predĺžiť až na štyri hodiny.

Viac o téme: Koronavírus

V prípade, ak by niektoré krajiny vykonávali dokonca rýchlotesty na koronavírus, môže byť táto doba ešte dlhšia. Ak sme predtým museli prísť na letisko o hodinku, dve skôr, po koronakríze tam budeme musieť byť najmenej štyri hodiny vopred.

Odstupy aj v lietadlách

Charlton očakáva, že letov bude oveľa menej, takže ceny leteniek si spoločnosti upravia smerom nahor. Ceny leteniek zvýši aj dlhá doba strávená na letisku.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Zmení sa aj štýl cestovania. Aj v lietadle bude nutné zachovávať určitý odstup medzi pasažiermi. Riešiť sa to dá buď znížením počtu sedadiel alebo vybudovaním bariér, napríklad z plexiskla.

Charlton si myslí, že lietanie v takejto podobe môže trvať až ďalších päť rokov. „Čakajú nás nepríjemné obmedzenia,“ zakončil.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom