NDS na úseku D1 Trnava - Horná Streda spúšťa do plnej funkčnosti informačný systém diaľnice

Diaľnica D4, obchvat Bratislavy.jpg

Národná diaľničná spoločnosť, a. s. (NDS) na úseku D1 Trnava – Horná Streda spúšťa do plnej funkčnosti informačný systém diaľnice. Dôležitý dopravný uzol pred križovatkou Trnava bude od 1. februára riadiť efektívne. Ako v stredu informovali diaľničiari, v rámci modernizácie západnej D1 vybudovali nové operátorské pracovisko v Trnave.

Bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky pomáha udržiavať pod kontrolou 58 kamier, pomocou ktorých vedia operátori omnoho rýchlejšie reagovať na situácie vznikajúce na diaľnici. Na úseku pribudlo osem sčítačov dopravy a štrnásť meteo zariadení vyhodnocujúcich aktuálne počasie.

Premenné dopravné značky

V oboch jazdných pásoch diaľnice sme na strategických miestach nainštalovali premenné dopravné značky, na ktorých sú znázorňované informácie o hmle, silnom vetre či snežení,“ uviedla vedúca oddelenia komunikácie NDS Eva Žgravčáková.

Dopravné značenie taktiež upozorní o prácach na diaľnici, zníženej rýchlosti, zbiehaní jazdných pruhov a kolónach.

Je napojené na informačný systém diaľnic, pomocou ktorého vedia operátori informovať motoristov o aktuálnej dopravnej situácii a v prípade mimoriadnosti budeme vedieť zabezpečiť odklon dopravy,“ dodala Žgravčáková.

Efektívne informovanie vodičov

Hlavnou výhodou premenného dopravného značenia je podľa NDS efektívne informovanie vodičov o nehodách, prekážkach na vozovke či prípadných obchádzkach.

V prípade havarijných stavov na D1 v úseku Trnava – Senec – Bratislava motoristov odklonia na rýchlostnú cestu R1 v smere do Nitry a Serede, prípadne na komunikáciu cez Trnavu. Informačný systém diaľnic na západnej D1 postupne inštalovali od 19. novembra 2021.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eva Žgravčáková
Firmy a inštitúcie NDS Národná diaľničná spoločnosť